Choroby układu krążenia niegdyś diagnozowane były głównie u osób starszych, dziś coraz częściej cierpią na nie także osoby młode. W celu ich skutecznego leczenia kluczowe jest wczesne rozpoznanie przez lekarza kardiologa, a wstępna diagnostyka powinna zostać przeprowadzona już przez lekarza rodzinnego. Jakie są objawy chorób układu krążenia i kiedy powinieneś zgłosić się do lekarza?

Czym są choroby układu krążenia?

Pod pojęciem chorób związanych z układami krążenia kryją się przypadłości związane z uszkodzeniem wszelkich narządów oraz tkanek, które wchodzą w skład układu sercowo-naczyniowego. Najczęściej diagnozowanymi chorobami są:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • niewydolność serca,
  • udar mózgu,
  • zawał serca,
  • miażdżyca naczyń krwionośnych,
  • zakrzepowe zapalenie żył,
  • arytmia serca,
  • żylaki.

Choroby układy krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów wśród Polaków. Wynika to z faktu, że są one stosunkowo późno diagnozowane, gdyż zwykle bagatelizujemy ich pierwsze objawy. Tymczasem choroby układu krwionośnego są już traktowane jako choroby cywilizacyjne, ze względu na znaczący wzrost zachorowań w ostatnich latach, za który wini się przede wszystkim niewłaściwą dietę oraz brak aktywności fizycznej. Niektórzy pacjenci mają także predyspozycje genetyczne do zapadania na choroby związane z układem krążenia. Powinni oni zwracać szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju problemy z krążeniem, szczególnie w starszym wieku.

Problemy z krążeniem – objawy

Pozostaje pytanie, dlaczego, choć powszechnie zwraca się uwagę na problematykę chorób układu krwionośnego, w dalszym ciągu są one tak późno diagnozowane? Jedną z przyczyn jest fakt, iż objawy chorób układu krążenia są bardzo niespecyficzne, a więc mogą zostać pomylone z innymi schorzeniami, niekoniecznie związanymi z krążeniem. Na problemy z sercem wskazuje przede wszystkim ból w klatce piersiowej. Może być on kłujący i początkowo pojawiać się po większym wysiłku, z czasem jednak zaczyna on towarzyszyć nam coraz częściej. Z kolei objawy niewydolności serca to uczucie kołatania serca, które często występuje jednocześnie z uczuciem niepokoju. Do innych objawów związanych z chorobami układu krwionośnego należą duszności, szybsze męczenie się, zawroty głowy, które mogą prowadzić nawet do wymiotów czy omdleń, a także ciągłe uczucie zmęczenia. Na początku objawy nie są dla pacjenta szczególnie uciążliwe, a dodatkowo uczucie zmęczenia czy zawroty głowy mogą być mylone z przemęczeniem wynikającym z braku odpowiedniej ilości snu, czy nadmiernego stresu. Co więcej, objawy występują u każdego pacjenta z innym natężeniem, co nie pozwala porównywać się do innych, którzy cierpią na choroby układu krwionośnego. Jeżeli narzekasz na gorsze samopoczucie lub ostatnimi czasy zaczęły towarzyszyć Ci niepokojące objawy, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który rozpocznie odpowiednią diagnostykę i wdroży leczenie.

Choroby układu krążenia – skąd czerpać wiedzę?

Bardzo istotne jest to, aby zdać sobie sprawę z zagrożeń, jakie niosą za sobą choroby układu krążenia. Zbyt późno podjęte leczenie lub całkowite zbagatelizowanie objawów może prowadzić nawet do śmierci. Dlatego też każdy pacjent powinien być na bieżąco z najnowszymi doniesieniami dotyczącymi problemów z krążeniem oraz ich objawów. Dobrym źródłem tejże wiedzy jest termedia.pl, gdzie zarówno pacjenci, jak i lekarze mogą zapoznać się z artykułami dotyczącymi chorób układu krwionośnego: ich objawami, leczeniem, a także korelacjami z innymi chorobami i lekami stosowanymi w ich terapii. Znajdziesz tam ciekawe informacje zarówno w języku polskim, jak i po angielsku. Najważniejsze to mieć wysoką świadomość związaną z chorobami serca i innymi dolegliwościami związanymi z układem krwionośnym – pozwoli to na szybką reakcję i odpowiednie postępowania w razie wystąpienia objawów.

Choć objawy chorób układu krążenia mogą być mylone z innymi dolegliwościami, ich nasilenie w ostatnim czasie bądź predyspozycje genetyczne dają podstawę do tego, aby jak najszybciej udać się do lekarza. Odpowiednie leczenie pozwoli uchronić się przed przykrymi konsekwencjami chorób układu krwionośnego.