W ostatnich latach niezwykle popularne w naszym kraju stały się panele fotowoltaiczne. Ich zadaniem jest produkcja energii elektrycznej ze słońca, czyli odnawialnego źródła energii. Niestety przez działania władz Polskiej Republiki Ludowej, gospodarka energetyczna w naszym kraju opiera się na elektrowniach opalanych węglem. Pomimo tego, że przez wiele lat użytkowania były one modernizowane, cały czas emitują do atmosfery potężne ilości niebezpiecznych gazów. Najpoważniejsze niebezpieczeństwo niesie w tym wypadku dwutlenek węgla, który prowadzi do ocieplenia się klimatu na kuli ziemskiej i występowania anomalii pogodowych. Produkcja prądu przez elektrownie węglowe jest również niebezpieczna dla naszego zdrowia. Dwutlenek węgla unoszący się w powietrzu prowadzi do powstania smogu. Ma on bardzo negatywny wpływ na poprawność działania naszego układu oddechowego.
Stosowanie paneli fotowoltaicznych w Polsce jest więc zasadne – umożliwia produkcję czystej energii ze słońca, które zaliczane jest do źródeł odnawialnych. Pytanie tylko, czy fotowoltaika będzie w naszym kraju działała poprawnie? Jakie są zalety fotowoltaiki?
Czy w Polsce mamy dość słońca do produkcji prądu?
Wielu potencjalnych klientów zainteresowanych montażem paneli fotowoltaicznych błędnie powątpiewa, że produkcją prądu ze słońca w naszym kraju jest nieefektywna. Panele fotowoltaiczne do skutecznej produkcji nie potrzebują bowiem maksymalnego nasłonecznienia przez cały dzień. Oczywiście w przypadku bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi produkują największe ilości prądu, ale w dni pochmurne również działają. W zależności od regionu naszego kraju, mamy do czynienia z ok. 1900 godzinami słońca. Jednym z najlepszym miejsc dla paneli w Polsce jest Śląsk. Dla przykładu, fotowoltaika w Katowicach będzie działała tak efektywnie, że odpowiednio skrojona instalacja pozwoli zapewnić niezależność energetyczną dużej rodzinie zamieszkującej dom wolnostojący. Nie należy bać się również okresu zimowego. Roczne rozliczenie energii w przypadku fotowoltaiki pozwala, aby prąd wyprodukowany przez nas latem, z powodzeniem wykorzystać zimą. Dzięki temu jesteśmy w stanie przez cały rok korzystać z własnej, czystej energii elektrycznej.
Jakie są zalety fotowoltaiki?
Zalet korzystania z paneli fotowoltaicznych jest naprawdę bardzo dużo, ale skupmy się na dwóch najważniejszych. Możemy do nich zaliczyć przede wszystkim aspekt finansowy. Jak każdy z nas wie, energia elektryczna w Polsce jest stosunkowo droga. Mało tego, każdego roku jej cena staje się coraz wyższa. W związku z tym każdy z nas otrzymuje coraz większe rachunki za prąd, który staje się dużym obciążeniem budżetu rodzinnego. Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności z tytułu energii elektrycznej lub uzyskanie całkowitej niezależności finansowej. Jak to zrobić? Należy zamontować panele fotowoltaiczne. Oczywiście jest to dość duża inwestycja, ale w naszym kraju są dostępne liczne programy, które pozwalają uzyskać dotację państwową albo unijną. Zakłada się, że zwrot z takiej inwestycji zajmuje około 10 lat. Oczywiście zależy to od efektywności instalacji. Fotowoltaika Katowice charakteryzuje się tym, że nasłonecznienie jest bardzo dobre, spłaci się szybciej niż instalacja w słabo nasłonecznionym miejscu. Jeżeli jesteś z Katowic i szukasz wykonawcy instalacji fotowoltaicznej, warto skorzystać z usług firmy GekoInvest. Jej pracownicy doskonale znają tamtejsze warunki i w przypadku chęci starania się o dofinansowanie, chętnie pomogą skompletować konieczną do wniosku dokumentację.
Bardzo ważną zaletą fotowoltaiki jest również możliwość ochrony środowiska. Oczywiście nasza prywatna elektrownia słoneczna to mała cegiełka, ale dajemy tym bardzo dobry przykład innym. Produkcja prądu przez panele fotowoltaiczne nie emituje do środowiska żadnych niebezpiecznych substancji. W związku z tym jest w 100 % bezpieczna. Co bardzo ważne, nie obciążamy tym samym systemu energetycznego kraju. Jeżeli takich jak my będą tysiące, wówczas produkcja energii z węgla będzie mogła zostać stopniowo ograniczana.