Wojskowa odzież jest inna niż tradycyjne ubrania. Mundury wykonane są z materiałów wytrzymałych i mocnych. Produkty z tej kategorii wykorzystywane są przez różnego rodzaju służby, w tym wojsko, a także przez uczniów szkół wojskowych, klas mundurowych w szkołach średnich, a także przez miłośników paintballa i airsoftu. Niezależnie od tego, w jakim celu kupiłeś mundur, chcesz go od czasu do czasu wyczyścić i odświeżyć. Nie najlepszym pomysłem może okazać się bezmyślne wrzucenie go do pralki. Jeśli zależy Ci na ochronie tej specjalnej odzieży, zapoznaj się z treścią poniższego artykułu. Rozwieje on Twoje wątpliwości w tej materii.
Pranie w pralce – jakie warunki muszą być spełnione?
Każdy sklep z odzieżą militarną posiada w swoim asortymencie mundury i inne elementy wyposażenia wykonanego z tkanin, które mogą ulec zabrudzeniom. Jeśli zastanawiasz się, czy możesz pozbyć się ich w pralce, odpowiedź jest prosta. Tak, jak najbardziej, większość mundurów nadaje się do prania w pralce. Nie każdy program poradzi sobie z zabrudzeniami, które znajdują się często na tekstyliach wojskowych. Manewry i ćwiczenia, w których skutek powstają, nie są środowiskiem sterylnym. Zdarzają się plamy z błota, kurz i inne zanieczyszczenia. Właśnie z tego powodu, trzeba wiedzieć, jak prać mundur wojskowy w pralce.
Duże i silne zabrudzenia sprawiają, że odruchowo masz ochotę nastawić wysoką temperaturę prania. Prawdopodobnie osiągniesz wtedy cel i znikną męczące plamy. Powstanie za to ryzyko skurczenia się tkaniny. Unikaj bardzo ciepłej wody. Jeśli masz taką możliwość ustaw temperaturę 30, maksymalnie 40 stopni Celsjusza. Wiele pralek ma funkcję „pranie ręczne” gdzie wirowanie jest zmniejszone do minimum, a temperatura wynosi 30 stopni. Warto użyć takiego programu, jeśli chcemy mieć pewność, że odzież wojskowa będzie bezpieczna.
Co zrobić, zanim zaczniesz prać?
Ważnym etapem jest przygotowanie ubrań do prania. Nie różni się on znacząco od przygotowywania tradycyjnego stroju do czyszczenia. W tym przypadku jest to etap konieczny, bowiem luźne elementy mogą uszkodzić mundur lub pralkę. Upewnij się, że kieszenie są puste. Monety, scyzoryki, norze taktyczne, które możesz mieć przymocowane do munduru, musisz koniecznie zostawić poza bębnem pralki. Podpinaj wszystkie rzepy, takie jak imienniki czy flagi. Jeśli odepną się w pralce, możesz je stracić.
Kolejny etap jest niezbędny, jeśli mundur nosi ślady naprawdę silnych zabrudzeń. Pranie w pralce może ich nie usunąć. Wtedy dobrze jest mundur namoczyć w ciepłej wodzie z odrobiną proszku i łagodnego odplamiacza. Później wypłuczmy go koniecznie w letniej wodzie. Na tym etapie zapewne pozbędziesz się wierzchniej warstwy brudu. Mundur jest gotowy do wizyty w pralce.
Ręczne pranie munduru wojskowego
Jeśli nadal zastanawiasz się, jak wyprać mundur wojskowy, by mieć pewność, że nie ucierpi, a opcja prania w pralce Cię nie przekonuje, możesz spróbować poradzić sobie z problemem ręcznie. Nie obawiaj się, to nic trudnego. Wystarczy ciepła woda i mydło. Etapy wstępne są dokładnie takie same jak w przypadku prania w pralce. Wyjmij wszystko z kieszeni, odepnij rzepy i namocz. Myj mundur najlepiej w proszku do kolorowych lub ciemnych tkanin. Niektórzy polecają użycie szarego mydła, ale nie jest to absolutnie konieczne. replica watch report
Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo silne, wodę należy wymieniać kilka razy. Za każdym razem wlej ciepłą, a nie gorącą ciecz i kilka minut spieraj plamy. Na koniec najlepiej dwa lub trzy razy przepłukać go letnią wodą. Pozbędziesz się w ten sposób resztek detergentu i będziesz miał pewność, że na tkaninie nie powstaną smugi.
Pranie munduru wojskowego to wyzwanie, z którym musi się zmierzyć każdy członek służb mundurowych, uczeń szkoły lub klasy wojskowej i miłośnik sportów militarnych. Jeśli należysz do tego grona, zależy Ci na skutecznym i bezpiecznym praniu. Dzięki powyższym poradom możesz bez ryzyka odświeżyć swoją garderobę. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać, mundur nie powinien być prany zbyt często. Traci bowiem w ten sposób kolory i pierwotny kształt.