Dopalacze to nowe substancje psychoaktywne, które swoim działaniem imitują klasyczne narkotyki. Te o wiele silniejsze w działaniu środki odurzające znane są przede wszystkim ze swojego wysokiego ryzyka zatruć, a w najgorszych wypadkach nawet i śmiertelności. W związku z zaostrzającą się polityką narkotykową ich producenci i sprzedawcy stworzyli cały asortyment substancji stymulujących, uspokajających, nasennych czy euforycznych. I choć w ciągu ostatnich lat wielu z nich zakazano, to jak grzyby po deszczu pojawiają się wciąż nowe, silniejsze ich odpowiedniki. Powszechna dostępność dopalaczy w Internecie i wśród samych zainteresowanych sprawia, że coraz częściej sięgają po nie nasze pociechy, a wątpliwa wiarygodność co do składu sprzedawanych produktów jest ogromnym problemem dla lekarzy w szpitalach. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko bierze dopalacze, zwróć uwagę na kilka bardzo ważnych objawów.

Jak poznać, że dziecko bierze dopalacze?

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym dla rodzica powinno być inne niż dotychczas zachowanie dziecka. Może być ono nadmiernie pobudzone, w euforii, bądź nagle stać się ospałe, nieobecne i wycofane. Występują również charakterystyczne problemy z poruszaniem się, które szybko zauważysz. W wielu przypadkach pojawiają się też omamy, stany lękowe, napady agresji czy paranoja. Bądź więc na co dzień czujny i obserwuj swoją pociechę. Pomoże Ci to szybciej wykryć te niepokojące zmiany. Niestety, łatwo jest je pomylić z chorobami psychicznymi, których objawy często są bardzo podobne. Pewności doda Ci przyjrzenie się innym ważnym aspektom, które idą w parze z tymi już wymienionymi. Są nimi te związane z drogą podania dopalacza. Środki odurzające można zażywać na wiele różnych sposobów. Mogą być one przyjmowane drogą wziewną, doustnie, dożylnie albo drogą donosową. Każdy z tych sposobów podania narkotyków niesie ze sobą inne, szczególne skutki uboczne.

Zażywanie drogą donosową

Ten popularny sposób podania wiąże się z problemami takimi jak katar, zaczerwienienie oraz wiecznie podrażniony nos. W późniejszych etapach pojawiają się również stany zapalne, krwawienie i problemy z zatokami. W wyniku wciągania narkotyków zmienia się też stan uzębienia zażywającego. Zęby się kruszą i wypadają. Stają się matowe i szybko pojawiają się w nich ubytki. Pojawia się też nagłe i szybkie chudnięcie, bo tą drogą zażywa się głównie stymulanty hamujące łaknienie.

Zażywanie drogą wziewną

Zażywanie wziewne jest zwykle sposobem na odurzenie się choćby syntetyczną marihuaną. Jeśli dziecko tą drogą przyjmuje narkotyk, będzie mieć zaczerwienione, zwężone i nieobecne oczy. Zwróć również uwagę na rozszerzone źrenice, które nie reagują na światło. Będzie to ważną wskazówką w rozpoznaniu stanu obserwowanej przez Ciebie osoby.

Zażywanie dożylne

Branie narkotyków drogą dożylną charakteryzują przede wszystkim rany po wkłuciach. Znajdziesz je głównie na przedramionach w postaci małych ranek, które często przy nieudanym zastrzyku mogą zamieniać się też w siniaki, opuchnięcia, obrzęki i ropne stany zapalne. Jeżeli dziecko tą drogą zażywa syntetyczne opiaty, to będzie mieć źrenice małe jak szpilki, które nie reagują na światło. 

Dostępne na rynku testy na dopalacze

Testy na dopalacze to szybki i prosty sposób na wykrycie nielegalnych środków psychoaktywnych. Zaliczają się do nich popularne testy paskowe i specjalistyczne testy laboratoryjne. Kupić je możesz zarówno w aptece jako wyrób medyczny, jak i w Internecie na sprawdzonych stronach. Najpopularniejsze w Polsce są testy na mocz. Takie badanie moczu umożliwia nam wykrycie substancji odurzających nawet do 72 godzin po ich spożyciu, a jego wynik otrzymamy w zaledwie kilka minut. Bardziej zaawansowane są testy specjalistyczne. Posiadają one większy zakres wykrywanych substancji, przez co możesz wśród nich znaleźć syntetyczne kanabinoidy, mefedron, fentanyl, katynony oraz ich pochodne. Analizę takiego testu wykonują specjalistyczne laboratoria, więc na wyniki czekać będziesz często od kilku do kilkunastu dni. Warto jednak pamiętać, że nie istnieje na rynku jeden test obejmujący swym zakresem wszystkie istniejące dopalacze naraz, a uzależnienie od dopalaczy jest problemem złożonym. Samo zbadanie dziecka nie sprawi, że problem zniknie. Jeżeli Twoje obawy faktycznie się potwierdziły, niezmiernie ważne jest, byś zapewnił mu pobyt w ośrodku i specjalistyczne leczenie.