ogród

Angielskie ogrody to połączenie elegancji z estetyką. Wszystkie rośliny zajmują ściśle określone miejsce, a przestrzeń sprawia wrażenie niezwykle uporządkowanej i harmonijnej. W ogrodach znajdziesz równo przycięte, gęste szpalery lub żywopłoty, natomiast ścieżki dzielą je na strefy. Roślinność jest sadzona w grupach, często biorąc pod uwagę kolorystykę. Marzysz o takiej aranżacji? Dowiedz się, jak zrobić ogród w stylu angielskim.

Jak urządzić ogród w stylu angielskim?

Pierwsze ogrody angielskie pochodzą z XVIII wieku. To założenie było charakterystyczne dla posiadłości dworskich. Ogrodnicy dbali o każdy szczegół, nie było tu miejsca na niedociągnięcia czy niezagospodarowaną przestrzeń. Rośliny znajdowały się na geometrycznych rabatach, ponieważ taki projekt cechował się symetrią oraz uporządkowaniem. Ogrody angielskie wymagają wielu prac pielęgnacyjnych, więc to idealny projekt dla osób, które lubią spędzać czas na dbaniu o rośliny. Istnieją piękne aranżacje ogrodów w Poznaniu i okolicach, z których możesz śmiało czerpać inspiracje.

Angielski ogród zmienia się wraz z porami roku. Wiosną budzi się do życia, jesienią przebarwia na różne kolory, a zimą idealnie kontrastuje z bielą śniegu. Dobrze przemyślany projekt pozwoli stworzyć dzieło sztuki w Twojej przestrzeni. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie gatunki roślin oraz elementy dekoracyjne — donice oraz meble ogrodowe.

Ogród w stylu angielskim — jakie rośliny wybrać do aranżacji?

Rośliny do ogrodów angielskich cechuje gęstość oraz różnorodność barw. Najczęściej spotyka się różne gatunki oraz odmiany róż ze względu na elegancję i wytrzymałość. Wyróżnia je nie tylko szeroka gama kolorów, ale też ich uniwersalne zastosowanie oraz zapach, który roztaczają wokół. Możesz sadzić je przy parkanach, pienne odmiany prowadzić przy podporach lub projektować tematyczne rabaty. Natomiast odkrywkowe róże pomogą zagospodarować skarpę.

Piękne krzewy hortensji udekorują każdy ogród w stylu angielskim. Jakie rośliny jeszcze możesz posadzić w swoim uporządkowanym ogrodzie? Bardzo ładnie wyglądają trawy — cechuje je delikatność, subtelność oraz dobrze wypełniają puste przestrzenie na rabatach kwiatowych. Dobór odpowiednich roślin sprawi, że ogród będzie atrakcyjny przez cały rok. Wiosną stawiaj na wczesne rośliny cebulowe — tulipany, krokusy oraz żonkile. Latem ogród ozdobią hortensje, róże czy byliny. Jesienią przebarwiają się krzewy, drzewa i trawy. Zima może być niesamowita, jeśli w swoim ogrodzie posadzisz gatunki o dekoracyjnych pędach. Dobrym przykładem są odmiany wierzb i leszczyn o poskręcanych lub dereń jadalny o intensywnie czerwonych gałęziach. W zimowym ogrodzie nie powinno zabraknąć owoców oraz roślin zimozielonych. Postaw na trzmieliny, ognika szkarłatnego lub irgę poziomą. Biała kora brzóz pięknie wygląda w mroźnych miesiącach, kiedy krajobraz zdobi śnieg.

Ogród w stylu angielskim — jakie meble i elementy małej architektury wybrać?

W ogrodach angielskich bardzo ważne są odpowiednie dodatki, które wpływają na estetykę aranżacji. Warto wybrać zaciszne i ukwiecone miejsce, gdzie stworzysz przytulny kącik do wypoczynku. Może być to drewniana altanka, komplet mebli wypoczynkowych pod markizą lub pod namiotem. Jakie meble w ogrodzie angielskim wyglądają dobrze? Doskonały wybór stanowią drewniane meble. Ich klasyczna, naturalna estetyka dobrze komponuje się z zielenią roślinności. Pasuje do nowoczesnych budynków oraz do starszych domów. Drewno można łączyć z metalem oraz z różnego rodzaju tekstylnymi dodatkami.

Dodatki stanowią idealny sposób na stworzenie dekoracyjnego miejsca do relaksu, ale też do biesiadowania w gronie znajomych. Warto pomyśleć o grillu ogrodowym lub palenisku. W ogrodzie urządzonym w stylu angielskim powinno znaleźć się miejsce na małą, ogrodową architekturę. Pergole, kratownice i trejaże nie tylko zdobią, ale są też doskonałym tłem i podporą dla roślin. Wśród zieleni drzew postaw ławkę, poidełko dla ptaków lub niewielką fontannę. W dużych ogrodach pięknie prezentują się kamienne ścieżki, które rozdzielają przestrzeń ogrodową i wyznaczają w niej strefy.