traktor

Praca traktorem z uszkodzoną szybą, a zwłaszcza przednią nie jest zbyt wskazana. To nie tylko mniejszy komfort pracy, ale również ryzyko wystąpienia niebezpiecznej sytuacji – ograniczona widoczność może być przyczyną kolizji z innym obiektem. W takim przypadku konieczna jest wymiana szyby w traktorze. Co ważne, to zadanie nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. W dużym stopniu przypomina wymianę szyby w samochodzie osobowym. Potrzebne jedynie skompletowania odpowiednich akcesoriów oraz preparatów montażowych, aby przeprowadzić cały proces.

Szyba w traktorze – podstawowe informacje

Nie da się ukryć, że szyba w traktorze to bardzo wrażliwy element. Jest ona bowiem w znacznym stopniu narażona na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Ponadto na szkło oddziałują w trakcie prac także negatywne warunki atmosferyczne. Jak zatem można się domyślić, o uszkodzenie szyby w traktorze nie trudno, a każdy defekt stanowi spore ryzyko dla kierującego traktorem. Po pierwsze, odłamki szkła mogą skaleczyć użytkownika maszyny. Po drugie, kierowca pozbawiony jest ochrony przed zagrożeniami z zewnątrz. Po trzecie, uszkodzona szyba w znaczącym stopniu zmniejsza widoczność. Dlatego tak ważne jest, aby okna zawsze były w idealnym stanie. W przypadku wystąpienia defektu trzeba koniecznie założyć nowe szkło w miejsce uszkodzonego – bez problemu można to zrobić samodzielnie. Jak wymienić szybę w traktorze?

Właściwe dopasowanie szyby

Cały proces zaczyna się od zakupu nowej szyby. Najlepszym do tego miejscem będzie oczywiście sklep z częściami do maszyn rolniczych. Ważne jest, aby okno było właściwie dopasowane do posiadanego modelu traktora. Istnieje również możliwość zakupu szyby używanej, jednak nie poleca się tego rozwiązania. Kupując okno z odzysku, rolnik nie ma pewności, że nie posiada ono żadnych ukrytych wad. A zatem ta opcja stanowi iluzoryczną oszczędność. Lepiej jest wybrać renomowany sklep rolniczy i wydać nieco pieniędzy na nową szybę wysokiej jakości. Można mieć wówczas pewność, że posłuży ona przez długi czas.

Zanim przejdzie się do samego montażu szyby, należy ją dokładnie sprawdzić. Przede wszystkim koniecznie trzeba się upewnić, czy nie posiada żadnych mikropęknięć. Nie można zapominać o tym, że prace z wykorzystaniem traktora najczęściej odbywają się w trudnych warunkach. W okno uderzać mogą kamienie, gałęzie, narażone jest także na wstrząsy. W takim przypadku każde mikropęknięcie może doprowadzić do większego uszkodzenia.

Skompletowanie niezbędnych narzędzi montażowych

Po wyborze szyby przychodzi czas na jej montaż. Warto tu skorzystać z pomocy drugiej osoby, wówczas wszystko pójdzie łatwiej i szybciej. Zanim jednak przejdzie się do zakładania okna, konieczne jest skompletowanie niezbędnych akcesoriów. Mowa tu przede wszystkim o stalowym drucie do wycięcia uszkodzonej szyby z karoserii, przyssawkach do wyjmowania i wkładania szkła oraz o nożu do wycinania uszczelek. Zaopatrzyć należy się również w klej służący do mocowania okien, a także preparaty odtłuszczające i czyszczące. Do montażu szyby potrzebny będzie również środek gruntujący.

Montaż szyby w traktorze

Montaż nowej szyby zacząć trzeba oczywiście od zdjęcia starego okna. Uszkodzone szkło należy wyciąć z karoserii, używając do tego stalowego drutu. Najlepiej, jeśli jedna osoba będzie operować narzędziem z zewnątrz, a druga od wewnątrz – to zdecydowanie ułatwi usunięcie starej szyby. Kiedy całe szkło zostanie już wyjęte, konieczne jest usunięcie resztek kleju. Kolejny krok to oczyszczenie i zagruntowanie karoserii w miejscach montażu nowej szyby. Zakładanie okna rozpocząć należy od przymiarki – do tego celu może posłużyć taśma malarska. Trzeba nakleić ją w kilku miejscach, łącząc szybę z karoserią, a następnie rozciąć. Dzięki temu będzie wiadomo, jak przyłożyć nowe okno do karoserii. Następny etap polega na nałożeniu warstwy kleju montażowego. Teraz nie pozostaje już nic innego, jak wkleić szybę. W tym celu należy ustawić ją w optymalnej pozycji, przytrzymać chwilę i poczekać do czasu, aż klej nie wyschnięcie.