kosz na śmieci

Wybór odpowiedniego kosza na śmieci nie jest wcale tak błahą sprawą, jak może się to wydawać. Wbrew pozorom kosz na śmieci ma duży wpływ na komfort Twojej pracy w kuchni. Oczywiście zawsze można używać zwykłego wiadra lub luźnych worków. Tyle tylko, że wówczas bardzo łatwo o bałagan, nad którym z biegiem czasu będzie Ci coraz trudniej zapanować. Dlatego planując kuchnię zastanów się zawczasu, gdzie chcesz umieścić kosz na śmieci. Opcji jest co najmniej kilka. 

Jaki kosz na śmieci do kuchni?

Aby wybrać odpowiedni kosz na śmieci, odpowiedz sobie na kilka podstawowych pytań:

  • Ile osób mieszka z Tobą? 
  • Czy częściej gotujesz w domu, czy raczej jesz na mieście? 
  • Czy kupujesz dużo gotowej żywności? 
  • Czy masz zwierzęta? 

Opcjonalnie – jak często wynosisz śmieci i czy śmietnik znajduje się daleko od Twojego domu lub mieszkania? Możesz kupić niewielki kosz na śmieci i codziennie je wynosić przy okazji wyjścia do pracy, czy spaceru z psem. Jeżeli jednak zdarza Ci się często zapominać o tej czynności, dla swojego własnego komfortu wybieraj kosze z przykrywką. Dzięki temu unikniesz przykrego zapachu w kuchni lub salonie. 

Dobrym pomysłem jest również osobny kosz na śmieci do łazienki, aby nie mieszać odpadów higienicznych z kuchennymi. 

Na rynku dostępne są kosze ze specjalnym wkładem, który możesz wyciągnąć i wynieść w nim śmieci bez użycia worka. W takim przypadku konieczne może okazać się każdorazowe mycie kosza, szczególnie jeżeli będzie wykorzystywany na odpady zmieszane. 

Kosz na śmieci do kuchni do szafki

Najczęściej kosz na śmieci jest umieszczany w kuchennej szafce pod zlewem. Drugą popularną opcją jest specjalna szuflada kuchenna. Kosz w szafce pod zlewem można zamontować na drzwiczkach od szafki lub tak, aby otwierał się wraz z otwarciem szafki. Taki kosz jest zazwyczaj przeznaczony wyłącznie na jeden rodzaj odpadów, najczęściej będą to tzw. odpady zmieszane. 

Jeżeli zdecydujesz, że kosz ma po prostu stać w szafce, wówczas możesz postawić dwa lub trzy obok siebie, co umożliwi segregację odpadów. Kosz (albo kosze) dopasuj tak, aby nie zajmowały całej przestrzeni w szafce. Uporządkuj szafkę za pomocą specjalnych pojemników, haczyków czy półek na przyssawki. Wówczas w 100% wykorzystasz przestrzeń nawet w niewielkiej szafce i unikniesz przechowywania rzeczy na blacie lub pod kuchennym stołem. 

Sortownik na śmieci

Segregacja śmieci stała się już w Polsce standardem. Oczywiście nadal możesz zadeklarować wywóz jedynie odpadów mieszanych, ale wówczas musisz liczyć się z wyższą opłatą za taką usługę. Dlatego w sprzedaży jest dostępnych coraz więcej modeli tzw. sortowników na śmieci. Są to kosze podzielone na poszczególne frakcje. Podstawowy podział to:

  • plastik;
  • papier;
  • szkło;
  • odpady zmieszane;
  • odpady biodegradowalne. 

Szczegółowe instrukcje na temat tego, jak sortować odpady znajdziesz bez trudu w sieci, szczególnie na stronach oczyszczalni miast. Najwięcej trudności nastręcza odróżnienie odpadów zmieszanych od biodegradowalnych. Segregacja jest ważna, ponieważ pozwala ponownie wykorzystać wiele surowców, a także ogranicza piętrzące się na wysypiskach hałdy śmieci. Domowy sortownik na śmieci zdecydowanie ułatwi Ci segregację, a także wynoszenie śmieci – będą już w osobnych workach, wystarczy zatem wrzucić je następnie do odpowiednich pojemników. Taki kosz możesz umieścić zarówno w szafce pod zlewem, jak i w kuchennej szufladzie. W przypadku sortowników, jeżeli miejsce na to pozwala, są one raczej projektowane jako kosze do szuflad. Taka szuflada powinna znajdować się pod blatem roboczym, co zapewni ergonomię pracy w kuchni.

Elegancki kosz na śmieci do kuchni

Myślisz, że kosz na śmieci nie może być designerski? W takim razie jesteś w dużym błędzie! Podobnie, jak każdy inny element wyposażenia kuchennego, także kosz na śmieci może pełnić funkcję dekoracyjną. Wówczas nie ma potrzeby ukrywania tego przedmiotu w szafce pod zlewem czy szufladzie. Kosz może stać w widocznym miejscu jako uzupełnienie wystroju wnętrza. Pamiętaj jednak, że im bardziej wymyślny kształt będzie miał taki kosz, np. zwężenie u góry albo u dołu, tym mniej praktyczny może się okazać. Nie oznacza to oczywiście, że musisz rezygnować z takiego kosza! Po prostu trzeba będzie częściej wynosić śmieci.