Pszenżyto to roślina użytkowa o dość dużych wymaganiach wodnych, ale jej uprawa udaje się nawet na glebach niższej klasy, o ile zadba się o odpowiednie nawożenie upraw. Pszenżyto można siać już jesienią, odmiany ozime wymagają przechłodzenia, dopiero wtedy mogą wydać plony. Poznaj wymagania pokarmowe pszenżyta i dowiedz się jaki nawóz pod pszenżyto pozwoli uzyskać zdrowe i obfite plony.
Pszenżyto ozime — wymagania rośliny i warunki uprawy
Pszenżyto ozime oprócz okresu jarowizacji (przechłodzenia) ma duże wymagania względem wody oraz składników odżywczych. Nawożenie przedsiewne zapewnia odpowiednią ilość azotu, potasu, fosforu oraz mikroelementów dla kiełkujących wiosną roślin. Pszenżyto dobrze radzi sobie na glebach gorszej klasy, o ile mają one właściwy odczyn. Prawidłowe pH podłoża w uprawie zboża nie powinno być mniejsze niż 5,5. Wapnowanie podłoża możne podnieść pH, co jest istotne, zwłaszcza gdy zastosowano siarczan amonu.
Analizując kwestię, jaki nawóz pod pszenżyto ozime powinno się zastosować w uprawie, należy zwrócić uwagę na klasę gleby, jej odczyn oraz na rodzaj przedplonu. Dobrym przedplonem dla pszenżyta ozimego jest rzepak oraz rośliny motylkowate, np. facelia.
Pszenżyto do gruntu powinno trafić już we wrześniu. Gleba musi być dobrze przygotowana — przeprowadza się orkę przedsiewną, na przeorane i wyrównane podłoże trafiają nasiona zboża. Siewnik pozwoli uzyskać optymalną rozstawę roślin, co korzystnie wpłynie na rozwój pszenżyta. Preferowana głębokość siewu dla pszenżyta to 2 do 4 cm (zależy ona od rodzaju gleby).
Jaki nawóz pod pszenżyto ozime zastosować w pierwszej kolejności?
Dokarmianie pszenżyta warto zacząć już przed siewem. Nawozy przedsiewne zostają w glebie i zapewniają optymalną ilość składników pokarmowych wiosną, podczas intensywnego wzrostu roślin. Pszenżyto potrzebuje sporych dawek potasu oraz fosforu, dlatego te pierwiastki muszą wchodzić w skład nawozu do zbóż. Rodzaj przedplonu determinuje to, jaki nawóz pod pszenżyto ozime wybrać jesienią. Po roślinach motylkowatych gleba jest zasobna w azot, który jest dobrze przyswajalny przez zboża.
Na glebach wysokiej klasy początkową dawkę nawozu przedsiewnego można podzielić na dwie. Pierwszą zastosować jesienią, a drugą wiosną. W przypadku siewu pszenżyta na glebach niższej klasy lepiej całość nawozu zastosować w jednej, jesiennej dawce.
W uprawie pszenżyta bardzo niebezpieczny jest niedobór fosforu. Ten składnik pokarmowy wpływa na plonowanie oraz na odporność roślin na stres, czyli na atak insektów, patogenów lub na długotrwałą suszę. Niedobór fosforu może pogorszyć plon, poprzez skracanie pędów. Brak wystarczającej ilości fosforu w uprawie jest widoczny gołym okiem — rośliny są cienkie, rachityczne i fioletowawe.
Jaki nawóz pod pszenżyto ozime na wiosnę?
Wiosną rośliny czerpią składniki pokarmowe z nawiezionej jesienią gleby. Rodzaj i ilość nawozów, które podaje się wiosną, zależy od wielu czynników. Wpływa na to jakość gleby, rodzaj przedplonu oraz wystąpienie ewentualnych niedoborów. Wiosną można zastosować dodatkowe nawożenie azotem oraz siarką. Na glebach o wyższym odczynie zaleca się zastosowanie siarczanu amonu. Nawóz ma bardzo dobrze przyswajalną formę azotu, która odporna jest na wymywanie.
Z niedoborami składników pokarmowych w uprawie roślin użytkowych można sobie łatwo poradzić — rolnik może zastosować nawóz interwencyjny, czyli dolistny. Oprysk z nawozu dobrze pokrywa liście i pędy, dzięki temu składniki pokarmowe wnikają prosto do tkanek, pozwala to ominąć skomplikowaną drogę od korzenia. Nawozy zawierające makroelementy stosuje się również podczas zawiązywania kłosów. To dobry moment na dostarczenie roślinom ostatniej dawki azotu. Można zrobić to również w formie dolistnej.
Tylko dobrze nawożone rośliny dają obfite i zdrowe plony. Warto zadbać o uprawę, aby była ona jak najbardziej opłacalna. Ceny pszenżyta 2022 są atrakcyjne, dlatego to często wybierany gatunek w rolnictwie. Należy pamiętać również o kompleksowej ochronie zbóż przed wyleganiem oraz przed chorobami grzybowymi i chwastami dwuliściennymi.