laweta

Niestety należy przyznać, że nierzadko zdarzają się sytuacje na drodze kiedy trzeba wezwać lawetę. Wypadków, kolizji czy innego typu zdarzeń na drogach jest coraz więcej, przez co jest coraz większe zapotrzebowanie na lawety. Dosłownie każdego dnia dochodzi do sytuacji, przez które trzeba wykonać ten jeden telefon, aby usunąć samochód jak najszybciej z drogi. Warto wspomnieć, że wezwanie pomocy drogowej nie jest konieczne tylko podczas wypadków, ale może się zdarzyć także, że auto nagle zostanie unieruchomione i nie będzie można dalej nim jechać.

Kiedy należy wezwać lawetę

Okazuje się, że to wcale nie wypadki są powodem, przez który najczęściej wzywa się pomoc drogową. Przyjazd lawety najczęściej zlecany jest to miejsc, w których wystąpiła nieznana awaria pojazdu. Z tego powodu powinno regularnie wykonywać się przeglądy samochodu i kontrolować jego stan. W bardzo wielu sytuacjach jest tak, że samochód po prostu staje na drodze i nie ma możliwości ruszenia go, przez jakąś usterkę, jakiej wcześniej nie wykryto, a jej naprawa nie jest możliwa do zrealizowania na środku ulicy i trzeba pojazd jakoś przewieźć. Pomoc drogowa na całe szczęście zadba o odpowiednie zabezpieczenie miejsca zdarzenia, a także o odstawienie auta pod wskazany przez jego właściciela adres. Może być to miejsce parkingowe, warsztat czy po prostu miejsce zamieszkania.

Niezbędna laweta

W jakich sytuacjach poza wypadkami na drodze laweta okazuje się niezbędna?

  1. Uszkodzone światła – jest to jeden z powodów, przez które samochód nie powinien zostać dopuszczony do ruchu drogowego. Zgodnie z ustawą jazda autem, w momencie, kiedy światła są uszkodzone, jest po prostu nielegalna.
  2. Brak tablicy rejestracyjnej – mowa tu o sytuacji, w której samochód nie posiada nawet tylko jednej tablicy. Aby poruszać się pojazdem po drodze, należy mieć obie tablice rejestracyjne. Dotyczy to także pojazdów, w których tablica jest tylko poluzowana, ale grozi odpadnięciem.
  3. Niesprawny układ kierowniczy i/lub hamulce – nawet holowanie samochodu w tym przypadku jest niemożliwe. Jedynym rozwiązaniem jest wezwanie pomocy drogowej.
  4. Obluzowanie zderzaka – aby poruszać się po polskiej drodze, zderzak nie może w żadnym wypadku być obluzowany, czy uszkodzony. Sytuacja, w której zderzak w każdej chwili może odpaść, jest zagrożeniem dla pozostałych użytkowników ruchu drogowego i jest niedopuszczalna.

Jakie są jeszcze inne przypadki, podczas których należy wezwać lawetę:

  • uszkodzone auto na autostradzie, gdzie holowanie jest zabronione,
  • uszkodzenie samochodu z automatyczną skrzynią biegów,
  • konieczność transportu samochodu z permanentnym napędem na obie osie,
  • uszkodzenie auta z napędem hybrydowym lub elektrycznym.

Laweta Warszawa – cena

Osoby decydujące się na jazdę samochodem, bez uprzedniego sprawdzenia samochodu same narażają się na niepotrzebne koszty związane z wezwaniem pomocy drogowej. Oczywiście, nie tylko w takich sytuacjach potrzebna jest laweta (Warszawa). Cena jest zależna od wielu czynników i nigdzie nie jest odgórnie ustalona. Między innymi ważnym aspektem, który wchodzi w grę podczas wyceniania zlecenia, jest odległość, jaką musi przebyć pomoc drogowa.