ubrania

Pojawiające się trendy modowe zawsze w pewien sposób nawiązują do przeszłości. Współczesna moda nieustannie czerpie inspiracje z poprzednich dekad. Aktualnie wzrasta zainteresowanie barwnymi latami 80. Co było wówczas modne na świecie i jak wyglądała moda lat 80 w Polsce? 

Największe modowe hity lat 80

Każda dekada w ubiegłym wieku była w pewnym sensie przełomowa, nie tylko jeśli chodzi o historię, ale też modę. Sposób ubierania się zazwyczaj szedł w parze z pewnymi zmianami w obrębie panujących zasad, głównie jeśli chodzi o miejsce kobiet w świecie. Lata 60. pokazały płci pięknej, że nadchodzi czas wolności uprawniającej do eksponowania swojego ciała i ubierania się według własnego gustu. Lata 70. były dekadą hippie, co widać było stylu ubierania królującym na wybiegach i ulicach. Lata 80. zapisały się w historii jako dekada buntu, który również wyrażany był specyficznym stylem. Jakie były największe modowe hity lat 80? 

  • Mom jeans – kultowy w tych czasach model, który nosił niemal każdy. Luźne spodnie ze zwężającą się ku dołowi nogawką obecne były w szafach i kobiet, i mężczyzn. 
  • Dresy, getry, sportowy styl – lata 80. nie bez powodu nazywane są szalonymi. To właśnie wtedy sportowy styl opuścił siłownie i sale gimnastyczne po to, by na dobre zagościć na ulicach. W kolorowe dresy i getry ubierali się członkowie i członkinie popularnych wówczas boysbandów i girlsbandów. Bardzo modne były dresy ortalionowe, nikogo nie dziwiło zakładanie ich do dyskotek i pubów oraz na zwykłe wyjścia ze znajomymi. Kolorowe rajstopy, body i getry? Dziś taki strój kojarzy się wyłącznie z uprawianiem jogi lub innych ćwiczeń wymagających maksymalnej swobody ruchów. W latach 80 takie stylizacje pojawiały się nawet na scenie podczas występów gwiazd muzyki. 
  • Skórzane kurtki – modowy must have w latach 80, skórzane kurtki nosiły mężczyźni i kobiety. Modne były zarówno podkreślające talię ramoneski, jak i kurtki motocyklowe. Szał na skórzane kurtki miał wiele wspólnego z musicalem Grease, którego premiera miała miejsce w 1978 roku. 

To tylko trzy najpopularniejsze trendy szalonych lat 80. Dekada ta wyróżniała się również bogactwem kolorów. Ubrania musiały być albo wielobarwne albo czarne, drapieżne i rockowe. Półśrodki nie istniały! Warto pamiętać, że moda lat 80 w Polsce i na świecie, to nie tylko ubrania!

Fryzura, makijaż, gadżety – moda lat 80 w Polsce i na świecie

Równie ważne, jak ubrania są makijaż, fryzura czy gadżety modne w latach 80. Polska, mimo że wówczas trwała w kryzysie, starała się nadążać za krajami zachodnimi, co udawało się naszym rodakom z mniejszym lub większym sukcesem. Jeśli chodzi o modne w tej dekadzie fryzury, to w przypadku kobiet była to burza loków czy gładki, wysoki kucyk. Panie uwielbiały również szerokie opaski do włosów, pasujące do modnego wówczas stylu sportowego. Jeśli chodzi o fryzury męskie, to nie było już tak kolorowo. O popularnej wówczas „fryzurze na płetwę” większość z panów chciałoby zapomnieć jako o niechlubnej karcie w męskiej historii. Kobiecy makijaż dekady lat 80. był mocny i wyrazisty. Policzki podkreślone różem, kolorowy cień na powiece, wyraźnie podkreślone brwi i usta, tak prezentowały się w latach 80. miłośniczki mody. Jeśli chodzi o gadżety, to supermodny wtedy był walkman, stanowiący obiekt marzeń wielu nastolatków. 

Moda lat 80. w Polsce nie różniła się zbytnio od tej, która opanowała cały świat. Nasi rodacy mieli o wiele trudniej wpasować się w modowe trendy, z racji braku dostępu do wielu popularnych na zachodzie sklepów. Polakom nie można jednak odmówić kreatywności. Czerpiąc inspiracje z gazet i telewizji szyto modne ubrania w zaciszu własnych domów. Właśnie dlatego polskie ulice w latach 80 nie różniły się zbytnio od tych niemieckich, czy amerykańskich, oczywiście pod względem mody. Ortalionowe dresy i spodnie typu mom fit gościły także u nas. Jak nietrudno zauważyć wiele modowych trendów z lat 80. przeżywa dziś kolejny szczyt popularności, są to między innymi słynne spodnie mom fit oraz skórzane kurtki mocno podkreślające talię.