audyt

Prowadzenie przedsiębiorstwa to bardzo wymagające zadanie – wymaga poświęcenia uwagi i dużej ilości czasu. Niekiedy zdarza się, że mimo wszelkich starań, firma nie funkcjonuje tak, jakbyśmy tego chcieli. Zazwyczaj jest to wina złej optymalizacji procesów działania, co ma wpływ na całą pracę firmy. Takie problemy nie są przeważnie widoczne gołym okiem, szczególnie wtedy, kiedy przedsiębiorca korzysta z metod, które przecież jeszcze niedawno doskonale działały.

W jaki sposób wykryć problemy w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, skoro wydaje nam się, że wszystko jest w porządku? W takiej sytuacji konieczna będzie pomoc z zewnątrz i to takich, które doskonale wiedzą, gdzie tych nieprawidłowości szukać. Mowa oczywiście o audytorach i realizowanej przez nich usłudze, czyli audytach. Po co się je przeprowadza, jaki dają efekt i jak rozpoznać dobrą firmę audytorską? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w poniższym artykule.

Czym jest audyt i po co się go przeprowadza

W bardzo dużym skrócie audyt to specjalna rewizja różnych obszarów firmy oraz ich funkcjonowania. Przeprowadzany jest on zgodnie z ustalonymi normami prawnymi i obowiązującymi zasadami. W ramach takiego audytu specjalista z zewnątrz sprawdza jak działają poszczególne obszary firmy i obiektywnie ocenia, które z nich wymagają poprawy, a które można usprawnić, żeby działały bardziej efektywnie.

Powodów do przeprowadzenia takiego audytu może być naprawdę dużo. Przede wszystkim jest to narzędzie optymalizacyjne, dzięki któremu możemy usprawnić działanie firmy. Oprócz tego audyt przeprowadzony w odpowiednim momencie może uratować przedsiębiorstwo od kłopotów w przyszłości, ponieważ profesjonalista szybko wykaże, gdzie istnieją nieprawidłowości, o których możemy nawet nie mieć pojęcia. Audyty przeprowadza się również przed rozpoczęciem istotnych procesów, takich jak wejście na giełdę, rozszerzenie firmy czy jej sprzedaż.

Firmy audytorskie w Warszawie – czym się zajmują?

Jak sama nazwa wyraźnie wskazuje – zadaniem firm audytorskich jest przygotowywanie różnego rodzaju audytów. Trzeba przy tym pamiętać, że audyt funkcjonowania firm to tylko jeden z rodzajów tego typu działań. Rewizja może dotyczyć wielu innych sfer jak np. BHP, zabezpieczeń danych i informacji, zabezpieczeń fizycznych siedziby firmy i wielu więcej. Firmy audytorskie wysyłają profesjonalistów do przedsiębiorstw, które zgłoszą zapotrzebowanie na audyt, a następnie pracujących w nich zespół specjalistów analizuje zebrane informacje i przedstawia klientowi wyniki rewizji.

Jak rozpoznać dobrą firmę audytorską? – Warszawa

Po pierwsze, jeśli chodzi o firmy audytorskie w Warszawie oraz wielu innych miastach – warto przejrzeć ich historię. Sprawdzić jak długo działają i z jakimi przedsiębiorstwami współpracują. Te dwie informacje pozwolą ocenić, czy firma jest rzetelna i godna zaufania, a rezultaty przeprowadzonego przez nią audytu zgodne ze stanem faktycznym. Po drugie – podejście do klienta. Jest to kluczowa kwestia – audytor jako osoba z zewnątrz musi pokazać, że jego zamiarem nie jest zaszkodzenie firmie, a poprawa jej funkcjonowania.