Coraz częściej, nie tylko podczas budowy domów, ale podczas wymiany źródła ciepła, odchodzi się od tradycyjnych rozwiązań na rzecz takich, które są ekologiczne, wygodne oraz działające bezawaryjnie przez wiele lat. Jednym z nich są pompy ciepła. Jak działają pompy ciepła oraz jakie mają zalety?
Czym jest i jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła stanowi swoisty system grzewczy, którego najważniejszą cechą charakterystyczną w odróżnieniu od innych systemów jest to, że zapewnia odpowiednią temperaturę poprzez wykorzystanie energii pochodzącej ze środowiska naturalnego. Tym samym jej praca nie opiera się na wytwarzaniu własnej energii, dzięki czemu uznawana jest za rozwiązanie bardzo ekologiczne.
Zadaniem pompy ciepła jest czerpanie energii z powietrza, wody lub z gruntu, która poprzez odpowiednie przetworzenie dostarczana jest do budynku poprzez skorelowaną z nią instalację grzewczą. Dzięki zastosowaniu tych dwóch źródeł ciepła, energia przechodzi płynnie z jednego źródła do drugiego, przy wykorzystaniu wymiennika ciepła, skutkiem czego cały mechanizm wykorzystuje energię elektryczną tylko i wyłącznie do obiegu czynnika w istniejącym układzie. W zależności od dolnego źródła ciepła wyróżnia się kilka rodzajów pomp ciepła, które będą różniły się od siebie zasadami działania.
Rodzaje pomp ciepła i zasady ich działania
Powietrzne pompy ciepła wykorzystują przepływ powietrza wywoływany przez zamontowany w nich wentylator. Powietrze przepływające przez wymiennik następnie zostaje odebrane przez czynnik chłodniczy, który poprzez skraplanie przekazuje ciepło do całej rozprowadzonej instalacji.
W przypadku gruntowych pomp ciepła, których źródłem najczęściej jest odwiert lub wymiennik, podczas swojej pracy wykorzystuje ciepło, które zostało skumulowane albo przez promieniowanie słońca lub powstałe podczas ogrzewania ziemi. W przypadku odwiertów praca pompy ciepła skupia się na energii geotermalnej. Podobne działanie do gruntowych pomp ciepła mają modele, których źródłem jest woda np. woda gruntowa czy zbiorniki wodne.
Pompa ciepła w Gdańsku – dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie?
Do najważniejszych zalet płynących z korzystania z pomp ciepła jest przede wszystkim oszczędność na comiesięcznych rachunkach za ogrzewanie. Co więcej, rozwiązanie to jest także bezobsługowe, dlatego polecane jest każdej zabieganej i zapracowanej osobie, dla której komfort oraz oszczędność czasu są bardzo ważne. Pompy ciepła odznaczają się też niskimi kosztami eksploatacji. Nawet 30-letnia żywotność to kolejna zaleta, dla których wiele osób decyduje się na pompy ciepła, Gdańsk natomiast jest jednym z tych miast, gdzie rozwiązanie to cieszy się niesłabnącą popularnością.
Pompy ciepła to rozwiązanie bardzo ekologiczne, bowiem zużywa niewielką ilość energii (całkowicie ekologicznym rozwiązaniem jest czerpanie energii elektrycznej pochodzącej z paneli fotowoltaicznych), a także nie przyczynia się do produkcji spalin, dymu oraz popiołu, które niewątpliwie są szkodliwe dla środowiska naturalnego.
Montaż pompy ciepła jest dodatkowo szybki, a korzystanie z niej jest rozwiązaniem bardzo bezpiecznym. Sprawdzą się także w małych domach, bowiem mogą zostać umieszczone w jakimkolwiek pomieszczeniu gospodarczym.