Idealna gospodyni domowa wkłada wiele wysiłku w utrzymanie łazienki w czystości. Jednym z najtrudniejszych zabrudzeń, z jakimi musi się zmierzyć, jest kamień w toalecie. Usunięcie go może być problematyczne, zwłaszcza jeśli nie robiłeś tego wcześniej tak często. Konsekwencje nieusuwania osadów mogą być w przyszłości bardziej dokuczliwe, a dostępne na rynku środki czystości nie zawsze są bezpieczne dla toalet, a co ważniejsze – dla naszego zdrowia. Jak więc usunąć kamień z toalety, aby długo cieszyć się czystą toaletą bez narażania zdrowia swojego i innych członków rodziny? Otóż przede wszystkim należy starannie dobrać odpowiedni preparat, zapoznać się z przeznaczeniem produktu i postępować zgodnie z dołączonymi do niego instrukcjami lub użyć łagodnego produktu – niekoniecznie do czyszczenia.
Jak powstaje kamień w toalecie?
Kamień w deskach klozetowych jest powodowany przez twardą wodę, czyli wodę o podwyższonych stężeniach soli wapnia, magnezu, żelaza i manganu. Związki te wytrącają się z niej, pozostawiając na toalecie brzydką brązową powłokę. Kamień najczęściej gromadzi się w odpływach toalet i kołnierzach toalet, gdzie woda jest spłukiwana do kanalizacji. Niepełne lub nieregularne czyszczenie deski sedesowej może powodować odkładanie się osadów na ceramice, co z czasem może utrudnić jej usunięcie. Kamienie wewnątrz muszli są również pożywką dla różnych bakterii.
Domowe sposoby na kamień w toalecie
Na pierwszy rzut oka usuwanie kamienia z muszli za pomocą octu może wydawać się dużym wysiłkiem, a gryzący zapach octu nad muszlami jest nieprzyjemny, ale zapewniamy, że zadziała. Nie zapomnij założyć rękawic ochronnych przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac porządkowych. Następnie usuń wodę z muszli. Wlej 10% octu kuchennego na boki miski, aż osiągniesz linię kamienia. Brzegi muszelek szczelnie przykryj ręcznikiem papierowym nasączonym octem. Ta czynność usunie żółte osady pod krawędziami muszli. Pozwól na noc moczyć deskę sedesową w occie. Po kilku godzinach użyj szczoteczki do toalety, aby usunąć kamień.
Usuwanie kamienia z prysznica to ważne zadanie. Wpływa nie tylko na piękno łazienki, ale także przedłuża żywotność szkła, które pod wpływem kamienia ulega korozji. Jak z tym walczyć? Usuń kamień z prysznica za pomocą octu i sody oczyszczonej. Rozpyl ocet na drzwi i skrzydło prysznicowe, a następnie przetrzyj miękką gąbką nasączoną mieszanką sody oczyszczonej i wody. Spłucz wszystko wodą i osusz. Jak usunąć kamień ze szkła prysznicowego bez sody i octu? Pomogłoby też… białe wino. Możesz go użyć do czyszczenia brodzika, a także prysznica. Wlej alkohol do butelki nebulizatora i spryskaj brudną powierzchnię. Odczekaj około 40 minut, a następnie spłucz wodą i osusz miękką ściereczką.
Chemiczne sposoby na kamień w toalecie
Po pierwsze, musisz pamiętać, aby dokładnie zrozumieć, jak korzystać z danego proxy. Gdzie znajdują się te informacje? Instrukcje muszą być napisane na opakowaniu substancji chemicznej. Znajdziesz tam informacje o proporcjach produktu potrzebnych do uzyskania pożądanego efektu i odkamieniania oraz jak długo to potrwa. Trzeba pamiętać o ochronie skóry ciała, a przede wszystkim dłoni. Płyn czyszcząco-odkamieniający ma zazwyczaj bardzo silne składniki i może podrażniać delikatną skórę. Dlatego konieczne jest zaopatrzenie się w gumowe rękawiczki, które pomogą chronić powierzchnię skóry. Pamiętaj też o ochronie oczu, ponieważ te żrące substancje mogą być dla nich bardzo niebezpieczne, choćby ze względu na silny zapach.
Przydatne są również chusteczki, szmaty i gąbki. Toalety należy czyścić nie tylko w toalecie, ale także z zewnątrz. Bakterie gromadzą się na całej powierzchni. Częste i uważne stosowanie powyższych metod to klucz do sukcesu. Obecne czyszczenie toalet nie tylko zapobiega osadzaniu się kamienia i tworzeniu się nieestetycznych osadów i plam, ale także usuwa wszelkiego rodzaju bakterie i grzyby. Dzięki temu korzystanie z toalety stanie się bardziej higieniczne, a brzydkie osady w toalecie pozostaną tylko wspomnieniami.