gry komputerowe

Od niepamiętnych czasów ludzie mają swoje słabości, które nieraz przeradzają się w uzależnienie. Mało kto jednak wie, że można uzależnić się nie tylko od substancji, jak np. od alkoholu czy narkotyków, ale także od wykonywania danej czynności, np. od pracy czy gier komputerowych. W czasach, kiedy praktycznie całe nasze życie przenieśliśmy do internetu, zarówno te zawodowe, jak i towarzyskie, coraz powszechniejsze stają się właśnie uzależnienia dotyczące naszej cyfrowej aktywności. To tam spędzamy coraz więcej czasu, zarówno pracując, jak i odpoczywając. Nie może zatem dziwić fakt, że uzależnienia od gier stają się coraz większym i powszechniejszym problemem.

Uzależnienie od gier objawy

Objawy dotyczące uzależnienia od gier nie różnią się niczym w porównaniu z innymi zachowaniami nałogowymi. Dotyczą one zarówno sfery fizycznej, psychicznej, jak i emocjonalnej. Do najpowszechniejszych oznak uzależnienia możemy zaliczyć m.in.:

  • niekontrolowane napady złości lub agresji – mogą one pojawić się w przypadku, kiedy osiągane rezultaty w grze są poniżej oczekiwań, bądź kiedy pojawiają się próby ograniczenia czasu spędzanego przez daną osobę na rozgrywce
  • brak kontroli czasu poświęcanego grze – osoba grająca w grę dosłownie zapomina o prawdziwym życiu, nie będąc w stanie zapanować nad ilością czasu, jaki poświęca na rozgrywkę, zaczyna zaniedbywać obowiązki, a także samego siebie, w skrajnych przypadkach zapominając nawet o jedzeniu
  • problemy z koncentracją – gry tworzone są w taki sposób, aby jak najbardziej zaangażować gracza, w związku z tym ciągle musi się coś w nich dziać, przez co czynności z mniejszą ilością bodźców w życiu codziennym, takie jak czytanie czy nauka, stają się zbyt nudne i nie są w stanie zainteresować takiej osoby na dłuższy czas
  • zaniedbywanie relacji międzyludzkich – uzależnienia od gier powodują spadek atrakcyjności innych form spędzania czasu, przez co osoba popadająca w nałóg zaczyna coraz mniej czasu poświęcać rodzinie czy przyjaciołom

Uzależnienie od gier skutki

Tak jak w przypadku wszystkich uzależnień, nałogowe granie powoduje pełne spektrum negatywnych skutków. Dotykają one każdej możliwej sfery życia osoby uzależnionej. W miarę jak nałóg przejmuje kontrolę, jego konsekwencje stają się coraz bardziej widoczne i uciążliwe, przez co coraz bardziej utrudniają funkcjonowanie w codziennym życiu.

Osoba uzależniona od gier, tak jak w przypadku innych nałogów, traci zainteresowanie czymkolwiek innym poza swoim uzależnieniem. Skutkuje to wycofaniem się z realnego życia i podporządkowanie go całkowicie możliwości zaspokajania swojego nałogu. Takiej osobie może wręcz zacząć zacierać się różnica pomiędzy fikcją, jaką są gry, a tym, co dzieje się na prawdę. Na porządku dziennym jest rezygnacja z dotychczasowego życia, czyli pasji, hobby, codziennych obowiązków, czy kontaktów z innymi ludźmi. Nie można zapominać również o skutkach czysto fizycznych. Problemy ze wzrokiem, kłopoty z nadwagą, czy dolegliwości związane z kręgosłupem w związku z coraz większą ilością czasu spędzaną w pozycji siedzącej przed ekranem i zaniedbywaniem ruchu to tylko początek kłopotów.

Uzależnienie od gier komputerowych jak z tym walczyć

Żeby zacząć w jakikolwiek sposób walczyć z nałogiem, kluczowe jest uświadomienie sobie, że jesteśmy pod wpływem uzależnienia od gier. Tylko w przypadku, kiedy osoba mająca problem z nałogowym graniem dostrzeże, że utraciła nad tym kontrolę, można podjąć stosowne kroki. Będąc w szponach nałogu, można nie zdawać sobie sprawy, jak bardzo rujnuje on nasze życie i jak jego jakość się znacząco pogorszyła. Pomocne może być zwrócenie takiej osobie uwagi przez partnera, rodzinę lub bliskich, że ma on z tym problem i powinien coś z tym zrobić.

Uzależnienie od gier komputerowych leczenie

Leczenie uzależnienia od gier komputerowych jest prowadzone w ten sam sposób, jak ma to miejsce w przypadku wszystkich nałogów. Jeżeli osoba uzależniona zdaje sobie sprawę, że ma problem i chce podjąć się leczenia, powinna ona podjąć terapię indywidualną lub w przeznaczonym do tego ośrodku. Tylko dzięki oddaniu się pod skrzydła wykwalifikowanym terapeutom można rozpocząć walkę z nałogiem. Poddanie się leczeniu pozwoli osobie uzależnionej spojrzeć na swój nałóg z innej perspektywy. Dowie się ona, co sprawiło, że popadła w nałóg oraz pozna metody pracy nad swoim uzależnieniem i będzie miała szansę na uporanie się z nim.