W każdym domu jest miejsce, które służy do majsterkowania. Znajduje się ono w piwnicy albo w garażu, czasem w wybudowanym specjalnie w tym celu pomieszczeniu. W warsztacie nie tylko możesz rozwijać swoje pasje, ale też naprawiać zepsute sprzęty domowe. To również miejsce, gdzie przechowujesz narzędzia, materiały, środki chemiczne i urządzenia. W co powinien być wyposażony Twój warsztat? Czego nie może w nim zabraknąć?
Jak wyposażyć warsztat – od czego zacząć?
Urządzając swoje miejsce do majsterkowania, warto zacząć od podstaw, czyli od dobrze przygotowanej instalacji elektrycznej i oświetleniowej. Jeżeli masz taką możliwość, przygotuj w każdym aspekcie swoją przestrzeń do pracy. Przejrzyj stan przewodów i w razie potrzeby wymień je. Obecnie przyjmuje się, że instalacja zasilająca gniazda elektryczne o napięciu 230V, powinna być stworzona w oparciu o trzy przewody miedziane o średnicy co najmniej 2,5 mm2. Trzeci przewód wykorzystuje się jako żyłę ochronną. Natomiast oświetlenie tworzy się w oparciu o trzy żyły miedziane o przekroju 1,5 mm2. Funkcja trzeciego przewodu jest podobna.
Obwody powinny być zabezpieczone wyłącznikami nadprądowymi i różnicowo-prądowymi. Zaleca się, żeby elementy, jak gniazdka i włączniki oraz źródła światła miały odpowiednią klasę szczelności (IP) w zależności od warunków. Gniazdka zasilające urządzenia powinny być w takiej liczbie i tak rozmieszczone, by ułatwiały pracę i eliminowały użycie złodziejek i przedłużaczy. Podobnie rozlokowanie lamp, ma sprzyjać dobremu oświetleniu miejsc, gdzie będziesz pracować.
Kolejnym etapem jest ustawienie blatu roboczego. Powinien on być w centralnym miejscu warsztatu, z dobrym dostępem do światła i gniazdek. Zadbaj o to, by przestrzeń robocza była możliwie jak największa. W ten sposób bez problemów zrealizujesz każde zadanie. W blacie zamontuj półki i uchwyty na najbardziej potrzebne narzędzia i inne niezbędne elementy. Nieco dalej ustaw regały na mniej używane lub większe sprzęty. Zwróć uwagę na to, że producenci deklarują wytrzymałość każdego z nich, wyrażoną w kilogramach. Wyposażając warsztat w meble, nie idź na kompromis. Lepiej kupić trwalsze szafy i regały, mogące znieść większe obciążenie. W końcu nie wiesz, do czego będziesz je w przyszłości wykorzystywał.
W co wyposażyć warsztat? Sprzęty i urządzenia
To, co powinno znaleźć się w domowym warsztacie, można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to podstawowe narzędzia, w które powinien być wyposażony. Druga to dodatkowe urządzenia pozwalające realizować konkretne pasje właściciela.
Warsztatowy „must have”
Niezbędnym wyposażeniem warsztatu są narzędzia. Klucze płaskie i oczkowe różnych rozmiarów, śrubokręty płaskie, krzyżakowe, gwiazdkowe, kątomierz warsztatowy i miary, pilniki, młotek, kleszcze i obcęgi, to tylko niewielka część rzeczy, które powinny znaleźć się na półkach. Z pomocą przychodzą sklepy budowlane, w których możesz zakupić gotowe zestawy warsztatowe. Oczywiście z czasem sam zobaczysz, czego jeszcze Ci brakuje. Dobrym pomysłem jest zakup narzędzi z wymiennymi końcówkami.
Kątomierz warsztatowy
Kątomierz to dokładny przyrząd pomiarowy, który umożliwi Ci określenie rozwartości kąta. Pomiar odczytasz na tarczy ze skalą, mierniku zegarowym albo na prowadnicy, na której naniesiono podziałkę. Narzędzie to przyda Ci się do wielu prac w warsztacie i przy okazji remontów, a także w wielu innych sytuacjach, gdzie wymagana jest precyzja.
Drobne, ale ważne
W tej kategorii znajdą się wszelkiego rodzaju gwózdki i gwoździe, śrubki, podkładki, nakrętki, kołki rozporowe. Będziesz je gromadzić wraz z kolejnymi pracami. Warto zatroszczyć się o pomysłowy system przechowywania tych drobiazgów. Skróci to czas poszukiwania potrzebnych elementów podczas kolejnych prac.
Jak wyposażyć warsztat domowy? Inne urządzenie warsztatowe
Inne urządzenia, bez których nie może funkcjonować żaden warsztat, to maszyny elektryczne, jak wiertarka wraz z kompletem wierteł do drewna, metalu i betonu, szlifierka czy wyrzynarka. Dobrze przygotowany i zaopatrzony warsztat gwarantuje przyjemną i sprawną pracę. To również inwestycja w rozwój Twoich pasji i zainteresowań.