okna

Czym jest stolarka okienna? Odpowiedź kryje się już w samej nazwie. Są to wszelkiego rodzaju okna, jakie użytkowane są nie tylko w domach, ale również w innego typu budynkach. Śmiało chyba można dojść do wniosku, że w obecnych czasach, w zdecydowanej większości budynków, znaleźć można okna. Małe i duże, tradycyjne i nowoczesne – jest tego naprawdę sporo. Branża stolarki okiennej ma obecnie wiele do zaoferowania. Co trzeba wiedzieć na jej temat? Oto kilka najważniejszych informacji.

Standardowe okna do zakupienia

Skoro już wiadomo, co to stolarka okienna, czas na to, aby zapoznać się z najbardziej standardową propozycją, jaka występuje na rynku. Mowa tutaj o oknach drewnianych, aluminiowych i z tworzywa sztucznego.

Okna PCV są najtańsze. Co jednak nie oznacza, że ich jakość jest wątpliwa. Wręcz przeciwnie. Cechują się one m.in. wysoką odpornością na zmienne temperatury. Wbrew obiegowej opinii, nie topnieją one pod wpływem intensywnego promieniowania słonecznego. Są one w stanie solidnie ochronić przed zimnem wdzierającym się do środka. Trzeba jednak zwrócić uwagę na ilość komór, jakie znajdują się w środku. Takim standardem jest m.in. pięć komór. Ich zdecydowaną zaletą jest m.in. to, że są one bardzo łatwe w czyszczeniu.

Okna drewniane są drogie. Prezentują się jednak niezwykle elegancko i efektownie. Polecane są one do wnętrz skandynawskich, rustykalnych i tradycyjnych. Pomimo tego, że ich cena jest wysoka, społeczeństwo chętnie decyduje się na ich wybór, ponieważ drewno ociepla wnętrze sprawiając, że klimat w pomieszczeniach jest zdecydowanie przyjemniejszy. Okna drewniane mają jednak jedną wadę. Pomimo tego, że mają dobre właściwości techniczne, wymagają regularnej konserwacji, aby drewno nie niszczało w związku z upływem czasu.

Co to jest stolarka okienna aluminiowa? To wszystkie te produkty, jakie pomagają na ogół stworzyć wielkie przeszklenia okienne. Do pewnego czasu miało się z nimi do czynienia tylko i wyłącznie w budynkach o charakterze komercyjnym. Teraz można z powodzeniem stosować je w domach jednorodzinnych, tworząc m.in. imponujące efekty szklane. Zalicza się je do najdroższych, ale to właśnie m.in. przez to, że są to okna o doskonałych właściwościach technicznych. Ich czyszczenie nie zajmuje tak dużo czasu.

Okna otwierane bądź też nie

Zwracając uwagę na współczesne okna, trzeba wskazać na to, że do wyboru są takie egzemplarze, które otwierają się w sposób standardowy bądź też nie. O ile stolarka okienna otwierana standardowo jest wszystkim doskonale znana, o tyle te drugie budzić mogą pewne wątpliwości. No bo jak tak można zamontować okna, które się nie otwierają? Nawet w zimie, chociażby na kilka minut, wietrzy się pomieszczenia. Okna typu fix (bowiem tak się one nazywają) wbrew pozorom są znane już od bardzo długiego czasu. Występują one jako wsparcie większych konstrukcji szklanych, np. w towarzystwie okien aluminiowych. Można spotkać się z nimi w takich miejscach, gdzie potrzebne jest otwarcie tylko np. jednego skrzydła, jak to bywa w przypadku okien tarasowych.

Okna typu fix są chętnie wybierane do niektórych miejsc. m.in. z tego względu, że ich cena jest niska. Aczkolwiek, zawsze należy sprawdzić, czy i tak w danym pomieszczeniu znajdzie się możliwość otwarcia innego okna.

O czym trzeba pamiętać?

O tym, że stolarka okienna należy do najdroższych elementów, jakie można zakupić w obecnych czasach. Dlatego też do jej wyboru należy podejść z odpowiednim zaangażowaniem. Nigdy nie można podejmować decyzji pod wpływem impulsu, ponieważ może się okazać, że w domach zagościły okna w nieodpowiednim rozmiarze.

Zawsze trzeba zwrócić uwagę również na takie elementy, jak współczynnik ciepła. Tzn. ten parametr, który będzie informował o tym, czy w danym miejscu będzie można zachować dużą ilość ciepła, czy też nie. Ważna jest również energooszczędność okien. To te powierzchnie szklane, które dzięki nowoczesnej technologii sprawiają, że wnętrza domów, pomieszczeń biurowych, będą mogły bez problemu się nagrzać dzięki promieniom słonecznym.