https://www.high-endrolex.com/49https://www.high-endrolex.com/49https://www.high-endrolex.com/49 Stetoskop weterynaryjny - Jaki wybrać? - Portal Słoneczna kolastyna https://www.high-endrolex.com/49
weterynarz

Rozpoczynając pracę jako lekarz weterynarii, w końcu staniesz przed koniecznością zakupu odpowiedniego sprzętu medycznego. Do jednego z tych najbardziej podstawowych należy stetoskop (inaczej fonendoskop), który jest najczęściej używanym narzędziem diagnostycznym — i to nie tylko w przypadku podejrzenia chorób płuc. Jego wybór musi być przede wszystkim świadomy, dobrze przemyślany i odpowiednio dopasowany do warunków i okoliczności, w jakich będziesz odbywać swoją praktykę. Żeby ułatwić sobie podjęcie decyzji, powinieneś zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kryteriów, które dadzą Ci pewność, że stetoskop weterynaryjny spełni swoją funkcję i pomoże w Twojej pracy jako weterynarza.

Do czego służy stetoskop weterynaryjny?

Na początek warto zrozumieć, jakie działania umożliwi Ci użycie stetoskopu weterynaryjnego. Przede wszystkim jest to narzędzie niezastąpione w procesie diagnozowania chorób. Dzięki niemu będziesz w stanie osłuchać swojego pacjenta pod kątem odgłosów zastawek serca, przepływu krwi przez naczynia krwionośne oraz powietrza przez płuca, a także poruszania się treści żołądkowej. Historia stosowania stetoskopów sięga aż do początków XIX wieku, natomiast dzięki nieustannemu rozwojowi fizyki medycznej obecnie na rynku dostępna jest bogata i zróżnicowana oferta nowoczesnych przyrządów, odpowiadających na potrzeby zarówno lekarzy, jak i chorych.

Rodzaje stetoskopów weterynaryjnych

Wśród stetoskopów weterynaryjnych wyróżnia się trzy główne rodzaje: stetoskopy akustyczne (membranowe), elektroniczne oraz położnicze. Każdy z nich ma inne zastosowanie, a do powszechnie wybieranych należy typ akustyczny, dostępny w wielu wariantach. Zakończenie z membraną pozwala usłyszeć dźwięki o wysokiej częstotliwości, natomiast wersja z lejkiem jest używana przy niskich dźwiękach. Warto tutaj wspomnieć także o dodatkowych rodzajach stetoskopów, takich jak: internistyczne, kardiologiczne, pediatryczne i neonatalne. Różnią się one przede wszystkim rozmiarem i wielkością głowicy — czyli najważniejszego elementu fonendoskopu — która bywa jednostronna lub dwustronna.

Przeznaczenie poszczególnych typów stetoskopów

To, w przypadku jakich zwierząt sprawdzą się konkretne typy stetoskopów weterynaryjnych, zależy przede wszystkim od wielkości ich gatunku. Stetoskop neonatalny znajdzie zastosowanie u nowo narodzonych zwierząt oraz tych o niewielkich rozmiarach — jak ptaki czy gryzonie. Pediatryczny będzie właściwym wyborem, jeżeli planujesz zajmować się zwierzakami młodymi lub średniej wielkości (np. psy, koty). Natomiast największe stetoskopy — kardiologiczne i internistyczne — najlepiej nadadzą się przy badaniu dorosłych i dużych gabarytowo zwierząt jak, chociażby, zwierzęta gospodarskie. Pamiętaj jednak wówczas, by zaopatrzyć się w sprzęt z jak najdłuższym przewodem, co znacznie ułatwi Ci osłuchiwanie masywnego pacjenta.

Jakość i trwałość stetoskopu weterynaryjnego

Oprócz kryteriów związanych z przeznaczeniem stetoskopu weterynaryjnego nie wolno zapomnieć o innej, równie ważnej kwestii. Chodzi tu o jakość i trwałość wybranych przyrządów. Każdy lekarz przecież chce, żeby dawały one jak najbardziej autentyczny obraz kliniczny, a taki może zapewnić tylko stetoskop wysokiej jakości. Nigdy nie da się też z całą pewnością przewidzieć zachowania danego zwierzęcia w trakcie badania, gdyż może się ono okazać agresywne np. z powodu odczuwanego bólu, a wówczas o uszkodzenie stetoskopu nietrudno. Dlatego przy wyborze odpowiedniego fonendoskopu istotna jest również strona techniczna. Powinien on być odpowiednio wykonany z użyciem jak najtrwalszych materiałów, które przetrwają badanie nawet najbardziej nieprzewidywalnego zwierzaka.

Na pytanie, jaki stetoskop wybrać, nie ma tak naprawdę jednej uniwersalnej odpowiedzi. Wiele zależy od weterynarza, który będzie się nim posługiwać, a także od warunków, w jakich zostaną przeprowadzone badania diagnostyczne. Jako lekarz weterynarii powinieneś zastanowić się, którym dokładnie zwierzętom chcesz udzielać pomocy. Lepiej jest też zapłacić za stetoskop trochę więcej, ale za to mieć gwarancję, że posłuży Ci jeszcze przez długie lata. Więcej informacji o stetoskopach weterynaryjnych znajduje się na: http://aukcjepracy.pl/stetoskop-weterynaryjny-czym-kierowac-sie-przy-wyborze/

https://www.high-endrolex.com/49
https://www.high-endrolex.com/49