https://www.high-endrolex.com/49https://www.high-endrolex.com/49https://www.high-endrolex.com/49 Jak profesjonalnie urządzić magazyn? - Portal Słoneczna kolastyna https://www.high-endrolex.com/49
magazyn

Wyposażenie powierzchni magazynowej wpływa na jej funkcjonalność, więc powinno być dostosowane do rodzaju aktywności, wyrobów, które są tam gromadzone, oraz od dostępnej przestrzeni. Główne procesy w magazynach to gromadzenie produktów, przechowywanie ich oraz dalsza dystrybucja do klientów. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas kompletowania wyposażenia magazynu.

Podstawowe wyposażenie, czyli jak urządzić magazyn?

Większość magazynów zaopatrzona jest w wytrzymałe regały, które służą do składowania palet. Meble te wykonane są z solidnych materiałów, co zapewnia im dużą nośność. Na regałach znajdują się gniazda — miejsca, gdzie trafiają zamówione produkty lub gotowe wyroby, w zależności od rodzaju działalności, która jest prowadzona. Niewielkie produkty zwykle przechowuje się w skrzyniach albo w dedykowanych pudełkach. W niektórych branżach lepiej postawić na skrzyniopalety metalowe — ażurowa konstrukcja pozwala gromadzić produkty, które wymagają wentylacji. Są to np. plony rolnicze.

W nowoczesnych, zautomatyzowanych magazynach stosuje się automatyczne systemy do składowania. To wyposażenie magazynu pozwala zoptymalizować przestrzeń oraz usprawnić procesy magazynowe, takie jak kompletowanie zamówień. Taką możliwość dają regały, które wyposażone są w platformy obrotowe. Można je ze sobą łączyć, aby jak najlepiej zagospodarować dostępną przestrzeń — wpływa to też na budowę alejek roboczych, którymi poruszają się wózki. Wszystko, co znajduje się w magazynie, powinno poprawiać wydajność procesów oraz ułatwiać pracę. Z tego względu duże znaczenie ma system do obsługi procesów oraz sprawne wózki widłowe.

Sprzęty niezbędne w pracy — techniczne wyposażenie magazynu

To, jakie jest wyposażenie magazynu, zależy w dużej mierze od ilości produktów, którymi zarządzasz, oraz od ich specyfiki. W niektórych branżach nie da się obecnie pracować bez sprawnego systemu do zarządzania magazynem. Systemy magazynowe mogą znacznie ułatwić zarządzanie procesami oraz produktami, które przechowujesz w swoim magazynie. Odpowiedni program pozwala przyjmować zamówienia, kompletować je oraz organizować wysyłki do klientów. Dodatkowo z łatwością przeprowadzisz inwentaryzację dóbr i w każdej chwili będziesz mógł podać ich dokładną lokalizację. Wyposażenie magazynu to też komputery oraz skanery. Automatyzacja procesów pozwala wyeliminować wiele błędów i wpływa na szybkie identyfikowanie produktów, co ma szczególne znaczenie w obrocie artykułami spożywczymi.

Podstawowe wyposażenie techniczne magazynu to wózki widłowe. Są nieocenione, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz wydajności. Wózki pozwalają przewozić ciężkie palety oraz skrzyniopalety metalowe. Odciążają pracowników i zapewniają im bezpieczeństwo. Wózek ma dużą nośność, niektóre modele są przeznaczone do wstawiania palet w regały wysokiego składowania. Bez tego sprzętu nie jest to po prostu możliwe. Niektóre działalności wymagają posiadania specjalnych pojemników do składowania substancji.

Zaplecze socjalne i udogodnienia dla pracowników – jak urządzić magazyn?

Magazyn to nie tylko wyposażenie techniczne, ale też odpowiednie zaplecze socjalne, które niezbędne jest pracownikom magazynowym. Pomieszczenia dla załogi muszą mieć miejsce do przyrządzenia posiłku, blaty robocze, dostęp do czystej wody. W magazynie powinny znaleźć się też toalety oraz szafki. Musisz pamiętać również o odpowiedniej odzieży roboczej, jeśli posiadasz regały wysokiego składowania — potrzebujesz kasków. Na wyposażeniu magazynowym powinny znaleźć się także buty robocze (z metalowymi wzmocnieniami) oraz kamizelki odblaskowe. W biurach, na stanowiskach produkcyjnych nie może zabraknąć komputerów, które pozwolą obsługiwać procesy.

To, jak urządzić magazyn, zależy też od podstawowego wyposażenia technicznego. Jeśli posiadasz wózki widłowe — musisz mieć miejsce do ich serwisowania, naprawy i ładowania. Przyda się także przestrzeń do składowania palet oraz skrzyniopalet metalowych. Pamiętaj też, że magazyn powinien być utrzymywany w czystości — zainwestuj w myjkę oraz w dedykowane środki czystości.

https://www.high-endrolex.com/49
https://www.high-endrolex.com/49