Dzieci o wiele szybciej przyswajają wiedzę niż osoby starsze. Wiadomo, że jeszcze kilkulatkowie nie będą wiedzieć, co będą robić w dalszej części życia, ale możemy zapisać ich na jakieś dodatkowe zajęcia, aby sprawdzili, czy na przykład programowanie jest dla nich. Wtedy też nauczyciele tej profesji mogą powiedzieć, czy dane dziecko ma predyspozycje do tworzenia nowych aplikacji, czy jakiś innych programów w przyszłości.
Jak uczyć dzieci programowania?
Dobrym pomysłem jest skonsultowanie się ze specjalistami z tej dziedziny, aby powiedzieli nam, jakie czynności przy komputerze powinno wykonywać. Zastanawiając się, jak nauczyć dzieci podstaw programowania, można spróbować zrobić to, wykorzystując jakieś zabawy, aby te czynności szybko nie znudziły się dziecku. Pierwsze ćwiczenia niekoniecznie muszą być związane z komputerem. Można na przykład dla niego stworzyć labirynt, który pokaże mu, że kiedy chce osiągnąć jakiś cel, to musi on wykonać określone czynności. To mu uświadomi też, że kiedy się pomyli, to niestety nie uda mu się zrealizować zadania.
Warto również wykorzystywać darmowe aplikacje znajdujące się w Internecie, dzięki którym dziecko będzie mogło na początku wykonywać najprostsze ćwiczenia związane z kodowaniem, a następnie będą odblokowywały się te trudniejsze. Dość popularne są aplikacje RunMarco i Code Combat, ale ta aplikacja jest dla trochę starszych dzieci. Można się także uczyć programowania, montując specjalne zestawy robotów dostępne w sklepach. W tym przypadku takie dziecko będzie musiało pomyśleć, co z czym połączyć, aby udało się osiągnąć końcowy efekt, który spełni jego oczekiwania. Dla dzieci fajną zabawą może być zaprogramowanie drona. Wtedy będą oni mieli wpływ na to jak on będzie leciał lub czy wykona jakąś ewolucję w powietrzu w czasie wykonywania różnych manewrów. Przecież w początkowym etapie nauki chodzi o zaciekawienie takiego dziecka, ale przy tym poznaje on już jakieś podstawy związane z kodowaniem. Warto przy tym mówić dzieciom, że komputer tak jak każde urządzenie da się zaprogramować, przez co może on wykonać szereg czynności. W młodym wieku powinni oni poznać dokładną budowę tego urządzenia oraz podstawowe programy się w nim znajdujące. Podstawy programowania dla dzieci można im przekazać w formie jakiś łatwych ćwiczeń, przez co będą kojarzyć taką naukę z przyjemnością.
Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?
Programowanie bardzo dobrze wpływa na mózg, który rozwija się u dzieci. Podobnie jak przy szachach przy tej aktywności można nauczyć się logicznego myślenia oraz rozwinąć swoją kreatywności. Mając do czynienia z kodowaniem, nabywamy też umiejętność bardziej strategicznego myślenia i przewidywania, co się stanie, gdy wykonamy dany ruch. Osoby się tym zajmujące stają się bardziej dociekliwe i poszukują przy tym optymalnego rozwiązania, które będzie najlepsze w danej sytuacji. Programowanie ma duży wpływ na poprawę naszych zdolności poznawczych oraz rozwija nasze umiejętności analityczne, które są później bardzo przydatne w dorosłym życiu, na przykład przy inwestowaniu pieniędzy.
W momencie, gdy dziecko będzie miało programowanie w szkole podstawowej, to może być wtedy spokojniejsze, ponieważ w czasie tej czynności skupiamy się na jednym zadaniu i nie rozpraszamy się niczym innym. Podczas takich zajęć można się także nauczyć pracy w grupie oraz zbudować trwałe relacje na przyszłość. Kodowanie uczy nas też tego, że nawet kiedy nam nie wyjdzie, to powinniśmy cały czas próbować rozwiązać dany problem i przeanalizować, jakie błędy popełniliśmy w czasie tworzenia jakiejś aplikacji. Wtedy również uczymy się nieschematycznego myślenia i szukamy nieraz jakiś niekonwencjonalnych rozwiązań, które pozwolą pozbyć się jakiegoś błędu. Tak naprawdę uczenie się przez dziecko programowania w podstawówce sprawia, że będzie mu łatwiej na kolejnych swoich etapach edukacji, co może pozwolić na przyswojenie większej ilości zagadnień w krótszym czasie.