Nawierzchnie stworzone z betonowych płyt należą do odpornych na zmienne temperatury i niekorzystne warunki atmosferyczne. Dodatkowo są dość łatwe w utrzymaniu czystości, ale zanim rozpoczniemy otwarcie sezonu, konieczne może okazać się czyszczenie posadzek betonowych. Pozamiatanie nie wystarczy ze względu na powstające nieestetyczne plamy, a szczególnie po okresie zimowym.
W większości przypadków wystarczy kilka prostych zabiegów, które będą wymagały poświęcenia jednego popołudnia. Dzięki temu posesja będzie prezentować się nienagannie przez cały sezon. Prace obejmują zamiatanie, mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń i nierzadko impregnację. Właśnie te trzy kroki mogą przywrócić świetny wygląd betonowej nawierzchni na bardzo długi czas.
Jak wyczyścić posadzkę betonową? Myjka ciśnieniowa
Wykorzystanie wody pod ciśnieniem może świetnie poradzić sobie z zabrudzonym betonem i u wielu osób sprawdza się jako metoda mechaniczna czyszczenia nawierzchni. Poza zwykłymi plamami z błota, piasku oraz zbutwiałych liści, po okresie jesienno-zimowym posadzka betonowa może porosnąć grzybami, czy mchem.
Na szczęście w prosty sposób możemy pozbyć się tego typu nalotów przy pomocy myjki ciśnieniowej. Wystarczy operować odpowiednio dobranym strumieniem wody, który mechanicznie usunie oporne zabrudzenia. Mimo wszystko pamiętajmy, aby stosowany do czyszczenia natrysk nie był maksymalnie skoncentrowany, ponieważ występuje ryzyko wypłukania spoin, a nawet skruszenia betonu w niektórych miejscach.
Czyszczenie posadzek betonowych – środki chemiczne
Ostatnimi czasy rośnie świadomość inwestorów zarówno na temat specyfiki materiałów budowlanych, jak i ekologicznego stylu życia. Tym samym coraz częściej powstrzymujemy się przed wykorzystywaniem środków chemicznych podczas procesu czyszczenia nawierzchni. Jednak pojawiają się sytuacje, kiedy tego typu preparaty okazują się niezbędne.
Zatem, kiedy sięgnąć po preparaty do czyszczenia betonu? Na pewno wtedy, gdy mamy do czynienia z roślinami, które wyrastają ze szczelin pomiędzy płytami. Preparat chwastobójczy może dotrzeć do korzeni, co znacznie ułatwi pozbycie się problemu na nawet kilka miesięcy, a nie tylko chwilowo. Właściciele posadzek wiedzą, że regularne wyrywanie łodyg chwastów to tylko półśrodek, ponieważ te uciążliwe rośliny i tak odrastają.
Kolejna sytuacja, w której warto sięgnąć po środki chemiczne, to pojawienie się na nawierzchni białych wykwitów wapiennych. To właśnie wcześniejsza impregnacja betonu, a zwłaszcza dobór odpowiedniego budulca pomoże zapobiec takim sytuacjom, jednocześnie oszczędzając czas na późniejsze regularnie czyszczenie takich nieestetycznych śladów.
Pamiętajmy jednak, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu chemicznego zawsze wykonać próbę na niewielkiej powierzchni, najlepiej w niewidoczny miejscu. Dzięki temu zapobiegniemy ewentualnym zniszczeniom, które wynikają z dobrania niewłaściwego środka czyszczącego do betonu.
Jak wyczyścić beton? Zapobieganie impregnacją
Impregnacja dla wielu osób jest podstawą dla utrzymania zadbanej i czystej nawierzchni. Zanim na starannie wyczyszczony betonowy taras powrócą meble, domownicy oraz czworonożni przyjaciele, zostaje ostatni etap. Nie warto go pomijać ze względu na doskonały wpływ na posadzki. Jest to oczywiście impregnacja. Co istotne, warto przeprowadzić ją w dzień, gdy ryzyko wystąpienia opadów atmosferycznych pozostaje bardzo niskie. Najlepiej sprawdza się metoda „mokre na mokre”. Warto wiedzieć, że właściwości hydrofobowe betonowa nawierzchnia uzyskuje najczęściej po upływie około 24 godzin.
Do rozprowadzenia impregnatu zaleca się użycie szerokiego pędzla lub wałka (takiego, jak do nakładania farby). Jednak do najbardziej wydajnych metod należy ta natryskowa. Dzięki wykonywaniu pionowych, a następnie poziomych ruchów z pomocą dyszy spryskiwacza możemy starannie pokryć całą nawierzchnię. Pędzel przyda się również w tej metodzie przy wyrównywaniu warstwy impregnatu, dzięki czemu szybciej wyschnie i będziemy mogli wcześniej zacząć korzystać z betonowej nawierzchni.