alkomat

Zakup alkomatu to poważna decyzja. Podjęcie złego wyboru może mieć poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa na drodze. W przypadku otrzymania nieprecyzyjnego wyniku pomiaru stężenia alkoholu we krwi, może dojść do odebrania prawa jazdy. Dlatego należy sięgać jedynie po profesjonalny sprzęt. Jaki alkomat będzie najlepszy? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Jaki alkomat kupić?

Zakup alkomatu do prywatnego użytku powinien być odpowiednio przemyślany. Jaki alkomat wybrać? Najlepszym rozwiązaniem będzie sprawdzenie oferty renomowanego sklepu. Marka alkomatu to wbrew pozorom ważny czynnik. Strona, na której znaleźć można tylko godne polecenia urządzenia uznanych firm na rynku, to https://promil-lab.pl/pl/p/Alkomat-PRO-X-5-PLUS-marki-AlcoFind/773. Warto też dodać, że lepiej unikać produktów pochodzących z chińskich fabryk lub ze stron typu Ali Express. Często można znaleźć tam nieskalibrowany i niespełniający europejskich norm sprzęt. Takie nieprofesjonalne urządzenie może poważnie zmienić odczyt, co poskutkować może poważnymi konsekwencjami dla kierowcy. Warto jest potraktować alkomat jako inwestycje w bezpieczeństwo oraz ewentualną oszczędność w razie kontroli drogowej. Należy zaopatrzyć się w godny zaufania produkt.

Jaki alkomat wybrać? Zadbaj o swoje potrzeby

Przy zakupie alkomatu ważne jest, aby odpowiadał potrzebom użytkownika. Nie opłaca się kupować urządzenia wyposażonego w dodatkowe funkcje, których się później nie wykorzysta. Jeśli alkomat może wykonać bez kalibracji 5000 pomiarów, nigdy nie zostaną wykorzystane jego możliwości techniczne.

Alkomaty powinno kalibrować się co pół roku lub co roku, niezależnie od wykonywanych pomiarów. Oczywiście w sytuacji przekroczenia ilości pomiarów alkomat będzie należało skalibrować ponownie. Trzeba kontrolować tę liczbę, żeby być pewnym dokonanego pomiaru. Nie zaleca się ignorowania tej wartości ze względu na potencjalne konsekwencje.

A może sensor elektrochemiczny?

Jedną z najskuteczniejszych i najlepszych technologii w alkomatach są sensory elektrochemiczne. To czujniki wykorzystujące najnowsze zdobycze techniki. Takie egzemplarze potocznie nazywa się elektrochemicznymi. Stanowią doskonałą alternatywę dla starszych modeli półprzewodnikowych.

Produkty starszej generacji były mniej dokładne oraz wymagały częstszych wizyt w serwisie. Generowały zbędne koszty, jednocześnie mając gorsze parametry. Natomiast nowoczesne alkomaty elektrochemiczne posiadają znacznie mniejszy margines błędu odczytywania pomiaru. Ich kalibracja powinna być powtarzana co rok, natomiast półprzewodzących nawet co 6 miesięcy. Co więcej, odczyt opatrzony jest dużym błędem, często sięgającym aż 20%. Przytaczając konkretne liczby dla lepszego zobrazowania przykładu – przy posiadaniu 0,5 promila odczyt w alkomacie półprzewodzącym wyniósłby od 0,4 do 0,6.

Rozstrzygając spór – jaki alkomat kupić? Zdecydowanie lepszą opcją jest wariant elektrochemiczny ze względu na o wiele więcej zalet.

Kalibracja 

Profesjonalne firmy powinny posiadać własny serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny. Tego rodzaju usługi zwykle wiążą się też z kalibracją dokonywaną przez pracowników danego przedsiębiorstwa. Jest to szczególnie opłacalne rozwiązanie dla wszystkich klientów, którzy nie chcą samodzielnie przeprowadzać tego procesu lub nie mają fachowej wiedzy. Kalibracje są wykonywane w ten sam sposób, co w alkomatach służb mundurowych w Polsce. Dzięki temu pomiary prezentują niemal identyczne wyniki. Dokładniejsze będą oczywiście wcześniej wspomniane modele elektrochemiczne.

Przy wyborze firmy, która będzie zajmowała się tego rodzaju usługą, należy zwrócić się do przedsiębiorstw z kilkuletnim doświadczeniem. W tej sytuacji warto postawić na uznaną markę, która jest już w posiadaniu ugruntowanej pozycję na rynku. Są to jedne z najlepszych wskaźników profesjonalizmu. Dzięki temu będzie można zaufać odczytom alkomatu i nie martwić się przy kontroli policyjnej o to, że jednak kierowca nieświadomie pozostaje pod wpływem alkoholu, a wsiadł za kierownicę.