Znasz aromat świeżo zmielonej kawy, który unosi się i otula każdego gościa w dobrej kawiarni? Zapach palonych ziaren potrafi wprawić w niesamowicie klimatyczny nastrój i od razu poprawić samopoczucie. Myślisz, że tylko barista potrafi wykrzesać z kawy przyciągające aromaty? Wypróbuj młynek do kawy żarnowy, a przekonasz się, że Twoja kuchnia również może pachnieć jak wnętrza jednej z najlepszych kawiarni!

Na czym polega fenomen żarnowego młynka do kawy?

Zazwyczaj jest tak, że nawet jeśli zdajesz sobie sprawę, że najsmaczniejszą i najbardziej aromatyczną kawę można sporządzić tylko ze świeżo zmielonych ziaren, do swojej kuchni wybierasz wygodną i szybką w przygotowaniu opcję, czyli mieloną kawę w opakowaniu lub kawę rozpuszczalną. Jednak, w ten sposób nigdy nie osiągniesz efektu kawy jak z kawiarni. Czasami warto poświęcić dodatkowe pięć minut na skorzystanie z żarnowego młynka do kawy i cieszyć się wszystkimi zaletami tego napoju.

Młynek do kawy żarnowy podbił serca prawdziwych miłośników kawy, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez choćby jednej filiżanki. Zakup takiego urządzenia może okazać się bardziej opłacalny od nabycia ekspresu ciśnieniowego, ponieważ ich cena nie oscyluje wokół niskich kwot. Zakup osobnego młynka pozwoli zadowolić nawet największego kawowego smakosza! Za jego pomocą przygotujesz zarówno klasycznie zalewaną kawę, aromatyczne espresso, jak i kawy parzone metodami alternatywnymi. 

Jak sama nazwa wskazuje, żarnowy młynek do kawy, mieli ziarna kawowca dzięki żarnom. Wyróżniamy dwa rodzaje żaren: stożkowe oraz płaskie, ale zdecydowanie najczęściej spotykane są te pierwsze. To właśnie zastosowanie żaren pozwala uzyskać różny stopień zmielenia ziaren, a w związku z tym parzyć kawę różnymi metodami.

Na rynku dostaniemy zarówno młynek do kawy żarnowy ręczny, jak i elektryczny. Wypróbuj młynek do kawy żarnowy ręczny, jeśli czerpiesz przyjemność z samego procesu przygotowywania kawowego naparu. Czynność ta zabierze Cię w podróż do dalekich krajów Ameryki Południowej i Afryki, gdzie w podobny sposób traktowane są ziarna kawy od stuleci. Natomiast, jeśli szukasz narzędzia do szybkiego i wygodnego mielenia kawy, zdecyduj się na młynek elektryczny. Zaoszczędzi Twój czas i sprawniej zmielisz nim kawę dla większego grona osób. 

Zakup młynka do kawy żarnowego – na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze, powinieneś podjąć decyzję, czy skłaniasz się ku ręcznemu mieleniu, czy wolisz ułatwić sobie pracę młynkiem elektrycznym. Kolejną kwestią jest materiał, z którego wykonane są żarna. Młynki niższej klasy są wyposażone zazwyczaj w żarna ceramiczne. Nie są one precyzyjne, kruszą ziarno i zapylają przemieloną kawę. Ceramiczny materiał determinuje większą delikatność i możliwość stłuczenia żarna. Są podatne na ścieranie i kruszenie. Znacznie wytrzymalsze okażą się żarna stalowe. Będą lepsze w przypadku częstej eksploatacji oraz zapewnią precyzyjny przemiał. Jedyną wadą metalowych żaren jest hałas. Dla osób wrażliwych na głośne dźwięki, które wygeneruje stalowy żarnowy młynek do kawy, to nie będzie odpowiednia opcja. Zwróć również uwagę na stabilność żaren. W droższych modelach problem z ich przemieszczaniem się względem siebie raczej nie występuje, ale zdarzają się wyjątki. Brak stabilizacji będzie dokuczliwy przy grubym mieleniu ziaren kawy.

Jeśli wybierzesz, elektryczny młynek do kawy żarnowy, przyjrzyj się specyfikacji technicznej konkretnego modelu. Jest to urządzenie elektryczne, a więc lepsze parametry zapewnią smaczniejszą kawę. Moc młynka jest kwestią najistotniejszą. Jej wartość nie powinna być mniejsza od 150W. Szybkość albo wydajność mielenia to cecha, która zależy tylko i wyłącznie od Twoich preferencji. Ogólnie, im szybsze mielenie, tym prędzej przygotujesz swój napój. Niektóre modele posiadają dodatkowe funkcje jak programator czasowy, licznik wykonanych kaw lub automatyczne wyłączanie młynka.

Zakochaj się w mieleniu kawy!

Jeśli jednym z ulubionych momentów Twojego dnia jest chwila z filiżanką kawy w dłoni, wypróbuj młynek do kawy żarnowy! Ciesz się aromatycznym napojem w zaciszu swojego domu lub mieszkania, a codziennie będziesz się czuł, jakbyś był na wakacjach w słonecznej Italii!