https://www.high-endrolex.com/49https://www.high-endrolex.com/49https://www.high-endrolex.com/49 Termoformowanie - wady i zalety - Portal Słoneczna kolastyna https://www.high-endrolex.com/49

Termoformowanie to proces, który ma na celu tworzenie różnorakich wyrobów. Można dopatrzeć się szeregu zalet, jednakże nie wolno też zapominać o negatywnych aspektach, by wyrobić sobie należytą opinię, czy warto się podjąć wykonywania tego procesu.

Termoformowanie – wady i zalety

Zastanawiając się nad tym, czy podjąć termoformowanie oraz jakie są wady i zalety, warto zacząć od tego, że jest to metoda, która pozwala wytworzyć wiele form, nie ponosząc zbyt wielkich kosztów. Drugi atut stanowi stworzenie doskonałych warunków do realizacji wymyślnych projektów wzornictwa. Spowodowane jest to faktem, że można posłużyć się szeroką gamą kolorów, a także tekstur tworzyw. Okazuje się więc, że termoformowanie jest zarówno piękne wizualnie, jak i niezwykle praktyczne. W wielu sytuacjach tworzywo okazuje się świetną alternatywą wobec włókna stalowego i stali. Warto zasygnalizować, że wyroby z tworzyw sztucznych termoformowalnych mogą być zarówno cienkie, jak i grube, dzięki czemu metoda okaże się całkiem uniwersalna.

Okazuje się jednak, że termoformowanie ma też swoje negatywne aspekty. Materiały są często niezwykle kosztowne – chodzi tutaj o ceny płyt oraz folii, co więcej nie użyje się ich już po okrawaniu. Grubość ścianek formy końcowej bywa różna. Materiały mają odmienną odporność na temperaturę, więc ciągła kontrola nagrzewania oraz chłodzenia może być kłopotliwa dla osób, które nie posiadły jeszcze należytego doświadczenia w termoformowaniu. W przypadku, kiedy nie masz czujesz się swobodnie na tym polu, istnieje ryzyko, że zmarnujesz materiał. To z kolei może prowadzić do sytuacji, kiedy to zamiast zaoszczędzić, wpędzisz się w niepotrzebne koszty. Pamiętaj też o tym, że technika termoformowania wyklucza jednoczesne nawiercanie gwintów oraz otworów wraz z wykonywaniem formy. 

Kiedy termoformowanie staje się koniecznością w procesie produkcyjnym? 

Zastanawiając się nad tym, kiedy termoformowanie będzie konieczne, warto pamiętać, że proces ten jest przeznaczony do tworzenia prostych oraz bardziej skomplikowanych kształtów, kiedy nie trzeba będzie stosować perforowania. Jeśli rozważasz obróbkę tworzyw sztucznych, wiedz, że termoformowanie nigdy nie będzie technologią uniwersalną.

Proces obejmujący termoformowanie tworzywa powinno się rozpocząć od położenia nad otworem komory próżniowej materiał do wytłoczenia, zajmuje się tym operator. Kolejnym krokiem, który musi wykonać, jest opuszczenie ramki dociskowej, następnie zaś na nasunięcie na nią zestawu z grzałkami. Materiał należy grzać od góry, równocześnie wypompowując powietrze z komory próżniowej. Czas, który trzeba przeznaczyć trwa tak długo, aż materiał nieco przekroczy granicę sprężystości. Tworzywo ma wykazywać tendencję do tego, by lekko zapadać się do komory. W tej chwili następuje szybkie odsunięcie grzałek oraz przesuw stołu z kopytem wewnątrz komory. To pierwszy kontakt z materiałem, następnie zaś zetknięcie całkowite. Celem przyspieszenia chłodzenia wyrobu należy włączyć wentylatory, które umieszczone są na szczycie korpusu. Kolejnym krokiem będzie oderwanie kopyta od materiału. Prędkość, z jaką ta czynność powinna być wykonana, jest zależna od doświadczenia, którym może pochwalić się operator. Kiedy nastąpi charakterystyczne 'łupnięcie’, wtedy wie, że zostało to należycie wykonane. Gdy to już nastąpi, ramka dociskowa odjedzie do punktu szczytowego i przedmiot jest gotowy do wyjęcia.

Warto wiedzieć, że proces w tym momencie nie jest jeszcze ukończony, gdyż trzeba jeszcze usunąć krawędzie zewnętrzne z naddatkiem, do czego przydatna będzie frezarka. Powszechnie rekomendowana jest pięcioosobowa, gdyż sprawdza się najlepiej. Element, który przeszedł już termoformowanie, należy umieścić na wyposażonym w przyssawki stole obrotowym urządzenia. Czasami zdarza się, że przedmiot musi jeszcze otrzymać otwory na górnej powierzchni

Termoformowanie to proces, który angażuje dwóch operatorów, pierwszy z nich obsługuje maszynę termoformującą, podczas gdy drugi frezarkę CNC. Dobrze jest powierzyć tę usługę doświadczonym, cieszącym się pozytywnymi rekomendacjami fachowcom. Więcej informacji na stronie http://www.pordzik.pl/termoformowanie-katowice

https://www.high-endrolex.com/49
https://www.high-endrolex.com/49