góry

Wakacje, ferie zimowe, urlop, a może po prostu wyjazd weekendowy? Niezależnie od powodu – z pewnością zastanawiasz się gdzie warto się wybrać. W poniższym artykule wyjaśnimy, dlaczego warto postawić na polskie góry!

Czy warto jechać w góry? 

Planując swój wypoczynek, pierwszą rzeczą, o której myślimy to oczywiście kierunek. Coraz częściej Polacy za ten kierunek obierają zagranicę. Tym bardziej że w każdym mieście funkcjonuje już wiele biur turystycznych, które organizują wycieczki za granicę nawet w sytuacji, kiedy ktoś nie zna języka obcego. Tym samym w dzisiejszych czasach każdy może podróżować za granicę. Oczywiście nie każdy musi to robić. Polska posiada tak wiele przepięknych miejsc, że w zupełności wystarczy nam do spędzenia czasu miło i komfortowo, niezależnie od tego, czy wybieramy się na weekend, czy na kilka tygodni. 

Najczęściej mamy dylemat w tym, czy wybrać kierunek górski, czy nadmorski. Zarówno jeden, jak i drugi posiada oczywiście swoje wady i zalety. Nad morze najczęściej wybieramy się jedynie w okresie wakacyjnym, ponieważ to wtedy woda jest najbardziej ciepła. Możemy się zarówno opalać, jak i kąpać, stąd też wynikają ogromne tłumy turystów, którzy chcą po prostu odpocząć. 

Kierunek górski wybierany jest przez osoby, które również chcą spędzić świetnie czas, ale w nieco bardziej aktywny sposób niż leżąc godzinami na plaży i opalając się. W górach najpiękniejsze są widoki. Żeby jednak do nich dotrzeć, musimy najpierw przejść przez szlak turystyczny. Takich szlaków w górach jest mnóstwo. Posiadają one wiele oznaczeń, dzięki czemu możemy dopasować szlak do swojego poziomu zaawansowania. Szczególnie przydaje się to w przypadku kiedy w góry wybieramy się razem z dziećmi. W takiej sytuacji niestety nie możemy sobie pozwolić na najcięższe szlaki, tym samym dzięki oznaczeniom poznamy te, które są prostsze i łatwiejsze do pokonania. 

Krajobrazy górskie potrafią zapierać dech w piersiach, niezależnie od tego, czy jesteśmy w górach po raz pierwszy, czy przyjeżdżamy w nie regularnie. Dla osób aktywnych, które nie wyobrażają sobie przeleżeć cały urlop na plaży – kierunek górski będzie najlepszym możliwym wyborem. Oprócz krajobrazów, szlaków i aktywności fizycznej, turyści doceniają po prostu górski klimat. Mówimy tu między innymi o specyficznych ubraniach, o kapelach górskich czy o górskim jedzeniu. To wszystko sprawia, że góry są magiczne i ogromna część społeczeństwa pokochała wręcz całą kulturę górali. Każdy z nas powinien odwiedzić góry przynajmniej raz w życiu. Z obowiązkowych punktów do odhaczenia pozostaje również zjedzenie kultowego już oscypka z żurawiną! 

Nie zwlekaj, zaplanuj swój wyjazd w góry już dzisiaj! 

Gdzie jechać w góry?

Kierunek górski to zbyt ogólne stwierdzenie. Do wyboru pozostaje nam jeszcze konkretny region. Możemy postawić między innymi na kultowe już Zakopane oraz Krupówki. To najsławniejszy polski deptak, na którym odnajdziemy ogrom sklepów z góralskimi pamiątkami, restauracji oraz na przykład sklepów z regionalnym alkoholem. Obowiązkowym punktem takiej wycieczki będzie oczywiście Gubałówka, na którą można wejść bądź wjechać poprzez kolejkę. Przynajmniej raz w życiu warto zobaczyć również Kasprowy Wierch, który dzięki tak ogromnej wysokości nad poziomem morza – zachwyca swoim widokiem i krajobrazem na całe Zakopane.

Gdzie najlepiej jechać w góry w Polsce?

Bardzo popularnym kierunkiem stały się również Bieszczady. Polacy pokochali przepiękne połoniny, gdzie oprócz samej wspinaczki na szczyt – możemy poruszać się pomiędzy szczytami, z każdej strony mając przepiękny, niepowtarzalny widok. Jeżeli zastanawiasz się gdzie jechać w góry w Polsce, koniecznie sprawdź ofertę firmy https://stodoly-slow.pl.

Skoro wiesz już gdzie warto jechać w góry w Polsce, nie pozostaje Ci nic innego jak zaplanować swój pierwszy wyjazd. Nie zwlekaj, szczególnie w okresie wakacyjnym i tym związanym ze świętami – obłożenie w hotelach może być bardzo duże, tym samym warto zaplanować swój wyjazd jak najwcześniej!