Nakładki to szyny stosowane w leczeniu ortodontycznym, a dokładniej do korygowania drobnych wad. W porównaniu ze stałymi wspornikami mają tę zaletę, że są wygodniejsze w użyciu. Wynika to głównie z ich niewidocznej struktury (są przezroczyste) i zachowuje możliwość ich swobodnego użytkowania, bez większego dyskomfortu. Ile kosztuje aparat nakładkowy?
Aparat nakładkowy – na czym polega?
W tym przypadku prostowanie zębów polega na noszeniu specjalnie zaprojektowanej osłony, która stopniowo prostuje zęby, umieszczając je we właściwej pozycji w jamie ustnej. Nakładki ortodontyczne przygotowywane są indywidualnie dla każdego pacjenta, dzięki czemu są idealnie dopasowane do jego zgryzu. Aby wykonać taką nakładkę, należy wcześniej wykonać komputerową wizualizację uzębienia, wycisk łuku zębowego oraz fotografię zgryzu. Nakładki prostują zęby stosunkowo wolno – na pewno szybciej zobaczysz efekty w przypadku tradycyjnych aparatów stałych. Zazwyczaj nakładka jest wymieniana co 1-2 tygodnie, oczywiście według uznania ortodonty. Kopułę należy nosić przez większość dnia, a zalecany czas noszenia to około 22 godziny dziennie.
Dla kogo jest aparat nakładkowy?
Nakładki są dostępne dla większości problematycznych dorosłych i nastolatków, m.in. Stłoczone zęby, przerwy między zębami lub tzw. zgryzy pionowe, nadmierne nakładanie się zębów górnych i dolnych. Rozwiązanie to jest wygodne również dla osób aktywnych fizycznie, a także dla osób aktywnych fizycznie, gdyż ryzyko uszkodzeń mechanicznych jest mniejsze niż w przypadku klasycznych urządzeń. W urządzeniu dodatkowym można wykonywać prawie każdy rodzaj ćwiczeń. Może to być nurkowanie, sporty zespołowe lub sztuki walki, gdzie istnieje większe ryzyko urazu zębów. Nakładki nie posiadają tradycyjnych elementów instrumentalnych, takich jak zamki błyskawiczne czy łuki, które mogłyby w takich warunkach zawieść, np. zamki błyskawiczne mogłyby się odkleić, zerwać druty, czy spowodować urazy warg, czy policzków.
Invisalign jest wykonany z antyalergicznego plastiku, co jest kolejną świetną wiadomością. Dlatego jest równie korzystną opcją dla pacjentów z reakcjami alergicznymi na niektóre metale. Na przykład nikiel, który jest używany do produkcji metalowych elementów urządzeń, może powodować alergie. Co więcej, ten rodzaj ubezpieczenia to nie tylko ładny uśmiech – lecząc wady zgryzu, możemy zmniejszyć ryzyko próchnicy, odwapnień, dysfunkcji, bruksizmu, paradontozy i wielu innych schorzeń. W przypadku chorób przyzębia lub fluorozy jest to zdecydowanie najlepsze podejście.
Zalety aparatów nakładkowych
Nakładki są uważane za wygodniejszą metodę, dokładniejszą i szybszą niż aparat stały, ponieważ nie powodują niepotrzebnego przesuwania się zębów. Pod względem kosztów wszystko jest sprawą osobistą, ale ogólnie można je uznać za porównywalne z obsługą konwencjonalnych urządzeń. Ortodonci doceniają precyzję zabiegów nakładkowych przy użyciu niewielkich, kontrolowanych sił na zęby. Z perspektywy pacjenta ważny jest komfort. Musisz je nosić 22 godziny na dobę, ale możesz je zdjąć w razie potrzeby, na przykład podczas lunchu, mycia zębów lub wizyty. Możesz tam uprawiać każdy sport! Ponadto są praktycznie bezawaryjne w porównaniu do tradycyjnych okuć blokujących. Do zalet należy również przewidywalność kosztów leczenia – jeśli z jakiegoś powodu leczenie zostanie przedłużone, pacjent nie poniesie kosztów.
Aparat nakładkowy – cena
Wada zgryzu nie tylko pozbawia nas pewności siebie, ale często ma nieprzyjemne konsekwencje, takie jak deficyty mowy i postawy. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na wyprostowanie uśmiechu są aparaty ortodontyczne, które szybko i dyskretnie prostują zęby. Sprawdź koszt leczenia aparatów ortodontycznych objętych ubezpieczeniem oraz czynniki wpływające na tę cenę. Na koszt leczenia urządzenia objętego ubezpieczeniem ma wpływ nie tylko marka, ale także wysokość ubezpieczenia. Ile nakładek zostanie uwzględnionych w Twoim planie leczenia, określa lekarz prowadzący. Firmy produkujące nakładki ortodontyczne oferują również szereg produktów dodatkowych, które mogą wspomóc proces leczenia lub zapewnić dodatkowe korzyści. Koszt leczenia zależy również od wybranych przez Ciebie dodatków.