dom

Kupując dom, chcemy, aby był on wymarzony i spełniał nasze wszystkie oczekiwania. Wiadomo, że przed kupnem konkretnej nieruchomości warto ją dokładnie sprawdzić, czy nie ma jakichś problemów z nią związanych. Dlatego należy sprawdzić, jak wygląda jego dokumentacja oraz przejrzeć, czy nie ma żadnych widocznych usterek, o których nie zostaliśmy poinformowani przez osobę, która nam sprzedaje dom.  

Na co zwrócić uwagę przy zakupie domu?

Chcąc nabyć daną nieruchomość, jej właściciel powinien nam udostępnić aktualny odpis z księgi wieczystej. Także musi być nam pokazany wypis z ewidencji gruntów, aby wiedzieć jaki teren będzie do nas należał po kupnie. Dobrze gdyby były nam pokazane wszelkie projekty instalacji, które zostały wykonane na terenie, który nas interesuje. Wtedy będziemy mieli wiedzę, gdzie są poprowadzone poszczególne kable. Raczej też powinniśmy mieć udostępnione pozwolenie na budowę czy projekt budowlany. Takim dokumentem, na który warto spojrzeć, jest również dziennik budowy, gdzie są opisane wszystkie etapy prac budowlanych. Dzięki takim informacjom zawartym w tych dokumentach uzyskamy pewność, że nie doszło do żadnej samowolki budowlanej. Dobrze też, abyśmy zobaczyli umowy z dostawcami gazu, prądu czy wody do tej nieruchomości, ponieważ wtedy będziemy wiedzieli, że nie musimy się martwić o te media i ich dostępność.

Właściciel takiego domu powinien nam również pokazać przeglądy stanu technicznego instalacji gazowej czy komina, przez co uzyskamy przekonanie, że nie ma z tymi aspektami żadnych problemów.  Też należy dowiedzieć się, czy osoba, która sprzedaje budynek, jest jedynym właścicielem terenu. Także powinniśmy sprawdzić, czy nieruchomość nie jest obciążona żadnymi długami i kredytami. W momencie, gdy taka osoba nie będzie chciała nam pokazać tych dokumentów, to warto się zastanowić, czy nie ukrywa ona czegoś przed nami. Zależy nam na mieszkaniu w bezpiecznym domu, dlatego dobrze jest sprawdzić wszystkie informacje.  Nowoczesne domy na sprzedaż w obecnych czasach muszą mieć odpowiednie pozwolenia, aby zostały one odebrane i można byłoby w nich mieszkać, dlatego okazanie nam takich dokumentów przez właściciela budynku nie powinno być problemem.

Zakup domu – na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o kwestię techniczne?

Trzeba pamiętać, że osoba sprzedająca nam dom powinna nam go dokładnie zaprezentować i odpowiedzieć na nasze wszystkie pytania, które jego dotyczą. W momencie, gdy nas coś zaniepokoi, to warto to sprawdzić, ponieważ taki dom w wielu przypadkach kupujemy na lata. Dane wnętrza można zmienić, ale są takie niedociągnięcia, które mogą być trudniejsze do usunięcia lub po prostu obniżają wartość nieruchomości. Gołym okiem zobaczymy jakieś wystające kable czy brak osłonki na gniazdko, ale nieraz niektóre usterki możemy przegapić, ponieważ nie możemy znać się na wszystkich rzeczach. Będąc jednak w budynku, można spojrzeć, czy ktoś na przykład nie wykonał jakiegoś elementu niepoprawnie, bo czasami widać czyjeś niechlujstwo w danej kwestii od razu.  Dlatego nieraz dobrym pomysłem jest oglądanie domu, którym jesteśmy mocno zainteresowani z fachowcem, który zna się na budowlance. Wtedy pomoże on nam ocenić, jaki jest stan faktyczny tego budynku.

Istnieje w tej chwili sprzęt, dzięki któremu możemy zobaczyć na przykład, jaki jest stan pokrycia dachowego. Warto także przyjrzeć się, jak wyglądają ściany, czy nie ma na nich żadnych pęknięć lub odspojeń. Przy tym nie należy zapominać o spojrzeniu na podłogi i zobaczeniu, czy nie ma na nich jakiś niepokojących uszczerbków. Mając odpowiednie urządzenie, można zobaczyć, jaka jest wydajność poszczególnych instalacji, które znajdują się w tym obiekcie. Rozmawiając z osobą sprzedającą dom, warto zapytać się, jak dokładnie jest ocieplony budynek. Wiedząc już, na co zwracać uwagę przy zakupie domu, należy pamiętać, aby takiej transakcji kupna dokonywać powoli, nie śpiesząc. Warto jest dłużej wszystko przeanalizować niż później żałować, że jednak nabyliśmy daną nieruchomość.